- Belföld
- koronavírus magyarországon
- debrecen
- gyár
- oltóanyag
- vakcina
- egészségügy
- koronavírus
- koronavírus-járvány
- covid-19
- pécs
- orbán viktor
- kósa lajos
Készül a magyar vakcina
További Belföld cikkek
- Információkat vár a nemzetbiztonsági bizottság elnöke a csipogóbotrány magyar száláról
- „Amikor hajnalban elindultam, még csak egy kis tócsa volt” – a házakat ostromolja a víz
- A város, ahol egyetlen homokzsákot sem használtak fel az árvíz elleni védekezésnél
- Európa legnagyobb tanévnyitó show-ját tartották Magyarországon
- Kiderült, ki kapta meg Győrffy Balázs EP-mandátumát
Elrendeltük egy olyan vakcinagyár fölépítését, amely elég nagy lesz ahhoz, hogy bármilyen esetben, ha a tudósaink, az orvosaink, a professzoraink képesek kifejleszteni a vakcinát, akkor mi abból nagyon sokat tudunk gyártani majd
– olvasható a Magyarország Kormánya Facebook-oldalán.
Ez a gyár Debrecenben épül föl.
Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádiónak adott interjúban hangsúlyozta: a magyaroknak nem magyarázatra van szükségük, hanem vakcinára.
Az nem lehetséges, hogy azért haljanak meg magyar emberek, mert a brüsszeli vakcinabeszerzés lassú. Vakcina kell, mert az jelenti az életet
– jelentette ki a kormányfő, hozzátéve: egy komoly ország, és Magyarország ilyen, nem engedheti meg magának, hogy egy ilyen járvány idején kilincselni kelljen a vakcináért. A miniszterelnök ekkor hangsúlyozta:
ELRENDELTÉK EGY OLYAN GYÁR FELÉPÍTÉSÉT DEBRECENBEN, AMELY BÁRMILYEN ESETBEN, HA KÉPESEK KIFEJLESZTENI VAKCINÁT, SOK OLTÓANYAGOT TUD GYÁRTANI.
Kósa Lajos, a Fidesz országgyűlési képviselője a Facebook-oldalán egy nappal később megerősítette, hogy Debrecenben lesz a Nemzeti Oltóanyaggyár. A képviselő egy olyan fotót posztolt, amelyen Orbán Viktor miniszterelnökkel egyeztetett. Azt írta, hogy „az operatív törzs ajánlásával” hozzák létre a gyárat, amelynek megalapítása „nemzetstratégiai jelentőségű ügy”.
Mint arról az Index elsőként beszámolt, tavaly a Magyar Közlönyben megjelent, hogy a kormány 2030/2020 (XII. 29.) határozata szerint a Debreceni Egyetem a Nemzeti Népegészségügyi Központtal együttműködve megbízást kapott az új típusú koronavírus elleni védőoltás kifejlesztésére. A munka meg is kezdődött tavaly, év végén már az állatkísérletek folytak, és az akkori tervek azt ígérték:
a hazai vakcina legkésőbb egy éven belül eljuthat az előrehozott törzskönyvezésig.
Január első hetében Jakab Ferenc virológus az új vírusmutációról, a vakcinák biztonságosságáról és egy új, Pécsett és Bécsben fejlesztés alatt álló közös oltóanyagról beszélt. Mint mondta, az osztrák Cebina cég és a Pécsi Tudományegyetem – a debreceni egyetem mellett – szintén új vakcinakísérletbe fogott, ami már célegyenesben van. A kutató azt mondta:
A vakcinafejlesztési projekt laboratóriumi fázisa megkezdődött, és január végén, február elején kezdjük az állatkísérleteket is. Nagyon bízom benne, hogy hamar eredményt tudunk produkálni.
Borítókép: Egy laboratóriumi munkatárs oltópontok szerint elosztja a koronavírus elleni oltóanyagot a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház Labordiagnosztikai Osztályán 2020. december 27-én. MTI/Balázs Attila