Karácsony felmutatta, hogy mennyit kaptak: egy toll és egy notesz
További Belföld cikkek
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: Önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
- Több autópályán balesetek okoztak torlódást, Budapesten felborult egy autó
- A Bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
A fővárosi vezetők a megyei jogú és nagyvárosokhoz hasonlóan teljes iparűzési adó kompenzációt kértek a kormánytól, de csak arra kaptak ígéretet Gulyás Gergelytől, hogy a kormány egyesével egyeztet majd az önkormányzatokkal a pótlás mértékéről.
A nagyvárosok összefogtak a teljes kompenzációért, a kormány későbbre ígért választ
Gulyás Gergelyék egyesével tárgyalnának a településekkel az iparűzési adó pótlásáról.
Karácsony Gergely, aki egyúttal a Budapesti Önkormányzatok Szövetségének (BÖSZ) elnöke a találkozót követően elmondta, négy követelést fogalmaztak meg a kormány felé:
- A 25 ezer főnél kisebb lélekszámú településekhez hasonlóan, a nagyobb önkormányzatoknak is teljes kompenzáció járjon
- Az ingyenes parkolás megszüntetése
- Az ellenzéki vezetésű önkormányzatokra szabott döntések visszavonása
- A kormány egyeztessen a településvezetőkkel az uniós helyreállítási alap felhasználásáról
A főpolgármester szerint
nehéz jóhiszeműnek lenni, mert a külön-külön lefolytatott egyeztetés az önkormányzatok leszalámizásával járhat.
Karácsony Gergely kiemelte, hogy Budapest szenvedte meg legnagyobb mértékben a járvány gazdasági hatásait.
Együtt sírunk, együtt nevetünk, de nem mindegy, kinek mennyire kell sírnia, amikor elszenvedjük a kormányzati megvonásokat – mondta Karácsony. A főpolgármester hangsúlyozta, hogy a fővárosa szolidáris az elmaradott településekkel, de a pénzügyi megvonások és a megnövekedett szolidaritási hozzájárulás Budapest működését veszélyezteti.
A főpolgármester felidézte, február 24-ig összesen 22 milliárd forintnyi bevétel kiesése volt a budapesti önkormányzatoknak. Ebből 12 milliárd forint a fővárosi önkormányzat vesztesége.
Az iparűzési adó megfelezése miatt fizetésképtelenné válhat a főváros
Ez év január elsején már 80 milliárd forintos lyuk tátongott a működési bevételek és kiadások között Budapest költségvetésében.
Megtudtuk hogyan kompenzálnak, nagyjából sehogy
– mondta Soproni Tamás, Terézváros polgármestere. A Momentumos városvezető is elégedetlenségének adott hangot a tárgyalás után. Soproni Tamás arról számolt be, hogy az elvonások mértéke megegyezik azzal az összeggel, melyet a VI. Kerületi önkormányzat évente bölcsődékre, óvodákra, egészségügyi intézményekre és szociális feladatokra fordít.
Ehhez képest azt látom, hogy az önkormányzat az első, amely ott áll az emberek mellett – mondta Soproni. A politikus felidézte, hogy a járvány miatt válságba került családok az önkormányzatokat keresik fel először. Albérlet-, krízishelyzet-, és állásvesztési támogatást vezettek be Terézvárosban.
Mi osztottunk maszkot. A főváros szervezett ingyenes tesztelési lehetőséget. Mi állunk a leginkább a vendéglátósok és más bajba jutott vállalkozások mellett
– mondta Soproni.
A gazdasági válság, a megfelezett iparűzési adóbevétel és a fejlettebb városoktól elvont szociális hozzájárulás a legfontosabb közszolgáltatások fenntartását nehezítheti meg az érintett önkormányzatok szerint. Ezért a főváros, a budapesti kerületek, a nagyobb települések és a megyei jogú városok közösen léptek fel a teljes kompenzációért.
Letérdelhet a vidéki nagyvárosok közösségi közlekedése
Kormányzati segítség nélkül nagy baj lehet.