Müller Cecília: Két hét alatt megduplázódott a lélegeztetőgépen lévők száma
További Belföld cikkek
- Két fiatal rejtélyes halálesete miatt aggódnak egy magyar faluban
- A Semmelweis Egyetem szerint szamárköhögés-járvány van Magyarországon
- Maradnak a mínuszok, a fejünk is belefájdulhat a vasárnapi időjárásba
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait, több mint egymilliárd forint volt a tét
- „Fekália”, „Trafikcsaló Rozsdaminiszter” – Hadházy Ákos újra nekiment Lázár Jánosnak
Fontos és aktuális információk az operatív törzs tájékoztatójáról:
- 10,26 százalékos a magyar lakosság átoltottsága, az ország lakosságarányosan a második az Európai Unióban.
- 307 929 ember kapta meg a második oltását.
- A betegek súlyos tünetekkel kerülnek kórházba, sok köztük a fiatal.
„Hadd kezdjem egy nagyon jó hírrel: elérte a beoltottak száma, sőt kissé túllépte az egymillió főt. Ezzel a lakosság átoltottsága növekedett: az unióban lakosságarányosan a második helyen áll Magyarország.
A beoltottság 6,24 százalék az unióban, 10,26 százalék itthon, ezzel értük el, hogy ilyen helyre kerültünk”
– kezdte az operatív törzs tájékoztatóját az országos tiszti főorvos.
Müller Cecília köszönetet mondott mindenkinek, akiknek ebben szerepe volt, az oltópontoknak, a beszerzőknek, az orvosoknak, akik regisztráltak és éltek a lehetőséggel, hogy minél hamarabb védettek legyenek.
„Versenyt futunk az idővel, az oltások beadására gyors tempóban szükség van, ezt a járványügyi adatok mutatják. Az intézkedések pontosan ez alapján születnek” – hangsúlyozta Müller Cecília.
Tájékoztatása szerint keddre is várnak Pfizer-vakcinát, folytatódik a legidősebbek és a magas kockázatú idősek beoltása.
Úgy fogalmazott, hogy nagy szükség van a védőoltások beadására, a fokozott tempóra, a haladásra. „Romló adatokkal nézünk szembe itthon, Európában, egymás után közlik le a különböző országok laboratóriumai azokat a mutánsformákat, amelyek jelentkeznek.
Endémiásan vannak jelen a különböző variánsok, tehát nem behurcolják” – tette Hozzá Müller Cecília.
A hosszú Covid-szindróma elhárítása érdekében fogadják azokat az embereket is az intézmények, akik hosszú távon fáradtsággal vagy egyéb tünetekkel küzdenek. „A Covid-ambulanciák tudják, hogy milyen vizsgálatokat kell lefolytatni azért, hogy teljesen visszanyerjék az egészségüket” – közölte az országos tiszti főorvos.
Müller Cecília elmondta: ami a legnagyobb terhet jelenti az országnak, hogy nagyon sokan kerülnek kórházba, súlyosan zajlik a betegségük, sokan fiatalok, akik rapid, az első tünetek után egyre súlyosbodó tünetekkel kerülnek az intézményekbe.
A kórházi ellátásra szorulók számában 33 százalékos növekedést regisztráltak a hétvége alatt, egyre több fiatalt fertőz meg a brit mutáns.
Két hét alatt megduplázódott a lélegeztetőn lévő betegek száma, ami még nem volt ilyen magas a járvány kitörése óta. Az ellátórendszer a teljesítőképessége határán mozog.
„Ezért kérem, hogy aki bármit érez, ne menjen közösségbe, a továbbfertőzés lehetősége most sokkal nagyobb, mint valaha volt” – hívta fel a figyelmet.
Müller cecília szerint a mostani mutáns 70 százalékkal fertőzőképesebb. A járvány felfutó, magas eredményeket, járványügyi adatokat produkáló szakaszban van, ezt kell valahogy megtörni, ezért Szükséges szigorítás.
Magyarországon 5 főnél mutatták ki a dél-afrikai mutánst – közölte a tiszti főorvos.
A népegészségügyi központ vizsgálatainál
- 1307 főnél találkoztak már az angol variánssal,
- 13 főnél a cseh,
- 145 főnél egyéb, járványügyi szempontból egyelőre nem releváns variációkat mutattak ki.
Utóbbiak terjedését is figyelik, a járványügyi viselkedésük nem kiszámítható.
A pozitív PCR-tesztek 70 százalékánál azonosítottak vírusvariánst – mondta el.
Hatósági intézkedések
Kiss Róbert rendőr alezredes a sajtótájékoztató elején köszöntötte a hölgyeket.
Minden nőnek jó egészséget és sok erőt kívánunk
– mondta, valamint a Zoltánoknak is boldog névnapot kívánt.
Elmondta, hogy a mai nappal életbe léptek az újabb szigorító intézkedések, és felsorolta, hogy mely üzletek – és milyen feltételek mellett – tarthatnak nyitva.
Hozzátette: a virágüzletek hétfőn, a nők napjára való tekintettel, még nyitva lehetnek.
Az alezredes ismertette: az új előírások értelmében az általános iskolák április 7-ig nem nyitnak ki, a középiskolákban és egyetemeken pedig várhatóan még ezt követően is megmaradhat a távoktatás – mondta.
A MASZKVISELÉS LAKOTT TERÜLETEN BELÜL MINDENHOL KÖTELEZŐ – HANGSÚLYOZTA KISS RÓBERT.
Kifejtette továbbá, hogy szabadtéren ott lehet sporttevékenységet végezni, ahol tartható a másfél méteres távolság. A parkok, arborétumok, erdők látogathatók – ismertette.
Beszámolt továbbá arról, hogy a hétvégi ellenőrzések során mit tapasztaltak a hatóságok:
- A maszkviselés kötelezettségének elmulasztása miatt 481 személlyel szemben intézkedtek a rendőrök, így a járványügyi készültség kezdete óta már 28 405 esetben kellett lépniük a szabályszegőkkel szemben. Közülük a hatóságok 405 személyt marasztaltak el amiatt, hogy közterületen nem viseltek maszkot.
- Közlekedési eszközökön és várakozóhelyeken 21, üzletekben és bevásárlóközpontokban 55 személlyel szemben intézkedtek a járványvédelmi szabályok megszegése miatt.
- Péntek délután egy ittas férfi a gépjárművezető többszöri felszólítására sem vette fel a maszkot. Ezért a buszvezető megállította a járművet, és rendőri segítséget kért. A járőrök a férfival szemben szabálysértési eljárást indítottak, és előállították őt a rendőrkapitányságra.
- Az üzletek nyitvatartására vonatkozó szabályok megszegése miatt eddig összesen 845 ilyen esetben kellett eljárniuk a hatóságoknak tavaly november óta. Ebből az üzemeltető, illetve a tulajdonos felelőssége 215 esetben volt megállapítható.
- A hétvégén a vendéglátóhelyeken, üzletekben való tartózkodás tilalmának megszegése miatt 6 személlyel szemben intézkedtek. Az üzemeltetésre vonatkozó szabályokat egy személy szegte meg.
- Ez utóbbi eset péntek délután Lepsényben történt, itt ellenőriztek egy presszót. A vendéglátóhely üzemeltetőjén kívül három másik személy tartózkodott és fogyasztott szeszes italt a helyiségben. Ellenük szabálysértési feljelentést tettek, míg az üzemeltető felelősségét közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják meg. A presszót bezárták.
- A hétvégén 1646 embert marasztaltak el a kijárási és a közterületi gyülekezési tilalmak megszegése miatt. Így eddig összesen 47 636 esetben intézkedtek a rendőrök.
- A hétvégén több budapesti belvárosi helyszínen jártak el a rendőrök csendháborítás és magánrendezvények miatt. Összesen 39 külföldi és 28 magyar állampolgár ellen intézkedtek. 54 személlyel szemben tettek szabálysértési feljelentést a kijárási tilalom és a rendezvények tartására vonatkozó korlátozások megszegése miatt, 11 személyt pedig közigazgatási hatósági eljárásba vontak be.
- A külföldiekre vonatkozó tranzitszabályok megsértése miatt a kijelölt közlekedési korridorokon 160 esetben intézkedtek járőrök a hétvégén, összesen 13 073 esetben kellett eljárniuk.
- A hatósági házi karanténban lévő személyekkel szemben 46 664 helyszíni ellenőrzést végeztek a hétvégén. Tegnap 13 274 házi karantént rendeltek el, így jelenleg összesen 37 343-an vannak karanténban. 4173-an használják közülük az online ellenőrzésre kifejlesztett mobilalkalmazást.
Újságírói kérdések
A Somogyi Hírlap arról kérdezte meg az operatív törzset, hogy szükség lehet-e a magánegészségügyi szolgáltatók bevonására.
Lehet, hogy kikényszeríti az élet azt, hogy igénybe vegyük a magánszolgáltatók kapacitását is
– mondta Müller Cecília, hozzátéve: egyelőre még romlanak a járványügyi adatok, és ha ez így marad, akkor sor kerülhet a magánszolgáltatók bevonására is.
Az InfoRádió azt kérdezte, hogy veszélyesebb-e a jelenleg terjedő vírusvariáns a fiatalokra, és ha igen, miért.
Müller Cecília elmondta:
EGYELŐRE VALÓBAN ÚGY TŰNIK, HOGY ez A VARIÁNS VESZÉLYESEBB A FIATALOKRA.
Hozzáfűzte: az is lehet, hogy csak azért tűnik így, mert a fiatalok könnyebben adják át egymásnak a fertőzést. A kórházi visszajelzések szerint mindenesetre egyre több fiatal kerül súlyos állapotban az osztályokra – ismertette.
Az országos tiszti főorvos felhívta a figyelmet, hogy a tünetek megjelenését követően rögtön érdemes háziorvoshoz fordulni, illetve súlyos esetben mielőbb segítséget kérni.
Órákon belül lélegeztetőgépre kerülhet valaki
– emelte ki, utalva arra, hogy milyen következményekkel járhat, ha valaki nem kezeli kellő komolysággal a vírust.
Az InfoStart megkérdezte, hogy mit kell tennie a háziorvosnak akkor, ha olyan betegnek kellene beadni az oltást, aki nem tud bemenni a rendelőbe. Müller Cecília közölte: a háziorvos a beteg lakásán végzi el az oltást ebben az esetben.
Több médium is megkérdezte, hogy
MIKOR OLTJÁK BE AZOKAT, AKIKNEK A HÉTVÉGÉN NEM SIKERÜLT MEGKAPNIUK AZ ASTRAZENECA VAKCINÁJÁT.
Müller Cecília erre válaszul annyit mondott: a lehető legrövidebb időn belül, a hét második felében meg fog történni az ő beoltásuk is.
Amint azt az Index megírta 2696 az új fertőzöttje van a koronavírusnak hazánkban, ezzel a járvány kezdete óta összesen 468 713 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 115 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 15 988 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 336 744 fő, de az aktív fertőzöttek száma is már 115 981 főre emelkedett. 7924 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 806-an vannak lélegeztetőgépen.