A koronavírusos anyák is nyugodtan szoptathatnak
Az anyatejbe nem jut át a koronavírus, sőt az anyatej vírusneutralizáló antitesteket tartalmazhat, ezért a fertőzött anyáknál is ajánlott a közvetlen szoptatás és a rendszeres bőr-bőr kontaktus a gyermekkel; az újszülött elkülönítése sem szükséges − olvasható a Heim Pál Gyermekkórház magazinjában.
Mint írták, az anyatej nagyon fontos tápanyagforrás a gyermekeknek, antitesteket és egyéb bioaktív anyagokat is tartalmaz, ami által számos fertőző és nem fertőző betegségtől védi meg az újszülöttet. A vizsgálatban 18 édesanyát vizsgáltak, akik közül 15 esetben mutattak ki koronavírusos tüneteket. Emellett 37 anyatejmintát is elemeztek. Mint kiderült, az anyatejek egyike sem tartalmazta a koronavírust, azonban 80 százalékukban vírusspecifikus antitestet mutattak ki. Ebből kiderült, hogy a vírus nem, de az antitest bekerül a gyermek szervezetébe.
A cikk egy vizsgálatra hivatkozik, melyben azt is felmérték, hogy a mellbimbó környéke tartalmaz-e vírust. Itt a 70 mintából nyolcban kaptak pozitív jelet, viszont ha a mellett lemosták a mintavétel előtt, akkor egyik minta sem lett pozitív. A vizsgálatok további eredményei:
- Az újszülöttkorban (0–30 nap) a fertőzött anyák gyermekeinek 34,9 százaléka lett pozitív, a későbbi periódusban (1–12 hónap) 80,3 százaléka.
- A tünettel rendelkező anyák nagyobb valószínűséggel fertőzték meg a gyermeküket, mint a tünetmentesek. A gyermekek közel 80 százaléka tünetmentes volt, és egy gyermek sem halt meg.
- Azoknak az újszülötteknek, akiket nem választottak el az anyjuktól, rövidebb időt kellett kórházban tölteniük.
- Azok az újszülöttek, akik nem közvetlenül kapták az anyatejet, kisebb valószínűséggel tudtak később közvetlen anyatejes táplálkozásban részesülni.
- Az anyák 60 százaléka, akiktől elválasztották újszülött gyermeküket, depressziós lett, és 29 százalékuk nem volt képes szoptatni.