Karanténhatás: riasztó mértékű elhízás a gyerekek körében
Az otthoni tanulás és a testnevelésórák hiánya kedvez a túlsúly megjelenésének.
Nem egy gyerek, aki mértéktelenül fogyaszt cukros üdítőket, nassolnivalókat, akár 7-10 kilogrammot is hízott az elmúlt hónapokban – mondta dr. Szabó András, a Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára.
Hazánkban a lakosság egyharmada túlsúlyos, ami világviszonylatban is magasnak számít.
A professzor hangsúlyozta: a növekedésben lévő gyerekek esetében nem javasolt a klasszikus fogyókúra, ilyenkor a szülőknek arra kell odafigyelnie, hogy megakadályozzák a további hízást, hiszen a növekedés során várhatóan a normális testarány magától is helyreáll – olvasható az egyetem honlapján.
Túlsúlyban verhetetlenek vagyunk Európában
Tízből négy embert komolyan érint a túlsúly, de alig néhány százalék járt vele orvosnál.
Szabó András utalt arra, míg a szélsőségesen egyoldalú étkezés következtében régebben számos betegség alakult ki, például a tengerészek körében a C-vitamin-hiány miatt a skorbut, vagy a sok hántolt, fehér rizst fogyasztó népeknél a B1-vitamin-hiány következtében a beri-beri, addig napjaink változatos táplálkozási szokásai alapján a fejlett, gazdagabb országok lakóinak nem kellene vitaminhiánnyal számolniuk, ennek ellenére mégis előfordul ez. A vízben oldódó vitaminok többsége a tápanyagokkal bevihető a szervezetbe.
A D-vitamin az új C-vitamin
Nehézfegyver a koronavírus ellen.
A D-vitamint viszont nem tudjuk a táplálékkal pótolni: még ha kis mennyiségben meg is található például a tengeri lazacban vagy egyes erdei gombákban, ezekből nem lehet annyit fogyasztani, amennyi elegendő D-vitaminnal látná el a szervezetet.