Riasztást adott ki az Európai Unió, Magyarország mégis 7,8 millió darabot vett a veszélyes maszkból
Annak ellenére, hogy fertőzésveszély miatt korábban az Európai Unió termékriasztási rendszere, a Rapex figyelmeztetést adott ki ellene, a Külgazdasági Külügyminisztérium 7,8 millió darabot vásárolt a kínai Ouleok (Tangshan) Technology Co. Ltd. nevű cég FFP2-es maszkjaiból – hívja fel a figyelmet az Átlátszó.
A Rapex még 2020 áprilisában juttatta el a figyelmeztetést az importőrnek. Ebben arra hívta fel a figyelmet, hogy a maszkok
- a rajtuk szereplő CE jelzés ellenére sem minősülnek védőeszköznek, erről nem döntött semmiféle hatóság,
- a részecskeszűrésük nem megfelelő, mindössze 81,8 százalékos,
- és nem is illeszkednek megfelelően az archoz.
Szijjártó Péter tárcája ettől függetlenül egy magyar céggel, a Gyömrői-Sarok Projekt Kft.-vel szerződött arról is, hogy összesen három kínai gyártótól, köztük az Ouleok (Tangshan) Technology Co. Ltd.-től is származó maszkokat vásároljon.
A teljesítési határidő 2020 júniusa volt, ami azt jelenti, hogy ezeket a maszkokat már rég szétosztották.
A kft.-vel először 30 millió darab maszk leszállítására kötöttek szerződést, aztán aláírtak egy kesztyűszállításit is, végül úgy nézett ki, hogy 86 millió darab kesztyű és 28,9 millió maszk érkezik a három kínai gyártótól. Az Ouleok (Tangshan) Technology Co. Ltd.-nek darabonként 1,6 amerikai dollárt, azaz közel 500 forintot kellett fizetni.
UPDATE
Lapszemlénk megjelenésének a másnapján KKM kiadott egy közleményt, amely szerint Magyarország nm vásárolt rossz minőségű maszkokat Kínából, és nem is szerződött az Ouleok (Tangshan) Technology Co. Ltd.-vel.