Több mint száz bagoly pusztult el a 4-es főút közelében, mert az autósok kidobálják a szemetet az ablakon
További Belföld cikkek
- Halálos áldozatot is követelt a tűz az év utolsó napján, rengeteg dolguk volt a tűzoltóknak
- Bár korábban cáfolták, februártól mégis fizetni kell a személyi igazolvány és az útlevél kiállításáért
- Emberöléssel végződött a 2024-es év Csepelen
- Mégis bejelentkezett éjfélkor a köztársasági elnök, ahogy Orbán Viktor is
- Ónos szitálás és hószállingózás is lehet 2025 első napján
Magyarország védett és fokozottan védett madárállományát folyamatosan hatalmas veszteség éri az emberi gondatlanság és a nagy autóforgalom miatt. A 4-es főút Szolnok–Debrecen szakaszán 65 kilométer hosszan a 113–178 kilométer közötti útszakaszon a Hortobágyi Nemzeti Park Természetvédelmi Őrszolgálata március elején begyűjtötte az elmúlt három hónapban elgázolt baglyok tetemeit.
A nemzeti park munkatársai 113 elhullott bagoly tetemét vagy maradványait azonosították be.
A legtöbbet gyöngybaglyokból, 89 példányt találtak, de 23 erdei fülesbaglyot és egy kuvik tetemét is begyűjtötték.
Ezek a madarak kizárólag a 2020. december–2021. március között, vagyis bő három hónap alatt, az úton haladó autók, kamionok által elgázolt, elütött példányok voltak.
Az erdei fülesbagoly védett, míg a kuvik és a gyöngybagoly fokozottan védett madárfaj. Előbbinek 50 ezer forint az eszmei értéke, utóbbiaknak pedig 100-100 ezer forint.
Tehát több mint 10 millió forintnyi kár keletkezett 3 hónap alatt.
„Horrorisztikus képet mutat egyben a sok madártetem, amelyek alapján a szakemberek azonosítással és kormeghatározással megállapították, hogy jobbára fiatal példányok esnek áldozatul az út menti zsákmányszerzéseknek” – írja az Átlátszó.hu.
Az említett bagolyfajok a közutak mellé a táplálék bősége miatt járnak. Az autósok szemetelése miatt rengeteg rágcsáló szokik az utak mellé, amelyek egyébként a baglyok fő táplálékának számítanak. Különösen sokat szemetelnek az autósok a járvány miatt, ugyanis csak elvitelre lehet ételt rendelni, az utasok pedig így kénytelenek az autóban enni, a maradékot pedig kidobják az ablakon.
Továbbá a hulladék, vagy az ételmaradék szétszóródik szét az utak mentén vagy éppen a parkolók kukái köré, ami szintén folyamatos táplálékbázist biztosít a rágcsálók számára.
A szemetelés csökkentésével nem vonzanák az autósok a veszélyes sávba a védett madarakat. A nyílt útfelszínen szaladgáló rágcsálókat ugyanis az utak melletti fákról figyelik a baglyok, innen könnyedén tudnak vadászni és sajnos, nem észlelik a nagy sebességgel haladó járműveket. Az adott, veszélyeztetett útszakaszokon sebességcsökkentés elrendelése is sokat segíthetne, de ez nehezen kivitelezhető ilyen hosszú útszakaszon.
– fogalmazott Monoki Ákos, tájegységvezető.