Meddig lesz még óraátállítás?
További Belföld cikkek
- Itt a minisztérium bejelentése, gyökeres változás jön az egészségügyben
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
Uniós döntésre van szükség, de Magyarország nyitott az óraátállítás eltörlésére – derült ki a csütörtöki Kormányinfón, amelyről az Indexen is beszámoltunk.
Az InfoRádió érdeklődött az óraátállítás jövőjéről, mivel ezen a hétvégén az utolsó óraátállítások egyikeként megint egy órával kevesebbet alhatunk.
Egész pontosan március 28-án, vasárnap hajnali 2 órakor 3 órára kell előreállítani az órát.
Az Európai Parlament még 2019 márciusában döntött az évenként kétszer esedékes óraátállítás 2021-es eltörléséről, arról azonban már a tagállamok dönthetnek, hogy melyik időszámítást, a nyárit vagy a télit követik.
Az Európai Parlament ugyanakkor egymás közötti egyeztetésre kérte fel a tagállamokat és a Bizottságot, illetve a tagállami kormányokat tömörítő uniós testületben, az Európai Tanácsban is dűlőre kellene jutni a kérdésben, de eddig erre nem került sor.
Magyarország nyitott arra, hogy ha az európai uniós többség egyetért, akkor eltöröljék az óraátállítást, de egyedül nem hozhat ilyen döntést
– fogalmazott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón.
A miniszter korábban azt is mondta, annak van értelme, ha az Európai Unió hoz döntést ebben a kérdésben. Továbbá kifejtette: senkinek nem érdeke, hogy például Ausztria és Magyarország az eltérő választás miatt különböző időzónába kerüljön.
A magyar kormány a nyári időszámítást tartja jobbnak
– tette hozzá.
A Magyar Alvás Szövetség szerint fontos lenne, hogy az emberek véleményét is meghallgassák a kormányok, de a tudomány álláspontját sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Közleményükben arra hívták fel a figyelmet, hogy az alváskutatók és az idő biológiájával foglalkozó hazai, illetve nemzetközi szakmai szervezetek egyöntetű véleménye szerint az emberek számára a standard időszámítás lenne a leginkább megfelelő.
A kérdéskör komoly gazdasági és társadalmi összehangolást igényel nemzetközi szinten. Így nem fordulhat elő, hogy például a szomszédos országokban különböző időszámítás legyen
– mutatott rá a Magyar Alvás Szövetség.
(Borítókép: A Keleti pályaudvar nagy órájának számlapját ellenőrzik 2012 októberében. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)