Rosszul lett egy nő a koronavírusteszt alatt, a Semmelweis önkéntesei élesztették újra
A Semmelweis Egyetem önkénteseinek kellett újraéleszteniük azt a középkorú rimóci nőt, aki egy PCR-teszt elvégzése közben lett rosszul.
Az egyetem két tanulója – Pál Kinga Ágnes, az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) harmadéves és Kiss Karolina Aida, az Egészségtudományi Kar (ETK) elsőéves hallgatója – az Országos Mentőszolgálat által szervezett országos szűrésben vett részt önkéntesként, amelynek keretében a Nógrád megyei Rimócon is teszteket végeztek.
Az egyik alkalommal viszont a minta levétele előtt közvetlenül a tesztalany, egy középkorú nő rosszul lett, és elvesztette az eszméletét. A hallgatók azonnal értesítették a mentőket, és mellkompresszióval megkezdték a nő újraélesztését, amelyet a mentőegység kiérkezéséig végeztek.
Pál Kinga Ágnes az esetről adott nyilatkozatában kiemelte: az ő esetük is az bizonyította be, hogy a sikeres újraélesztés elsősorban a gyors cselekvésen múlik.
A legmélyebb nyomot annak a megtapasztalása hagyta bennem, hogy milyen éles a határ élet és halál között. Felemelő érzés, hogy jókor voltunk jó helyen, és tudtunk segíteni a hölgynek a mentők kiérkezéséig
– mondta a másik hallgató, Kiss Karolina Aida, aki – társa iránymutatása alapján – életében először végzett újraélesztést.
A Semmelweis Egyetem hallgatói közül az elmúlt egy évben több mint 6500-an vettek részt tanulmányaik mellett a járvány elleni védekezésben, kezdetben az egyetem, majd az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szűréseit segítve, a kormányhivatal által koordinált kirendelések keretében, a betegágyak mellett dolgozva.
Most, a harmadik hullám során közzétett felhívásra több mint 700 hallgató jelentkezett az egyetemi klinikákon való munkavégzésre.