- Belföld
- országos atomenergia hivatal
- fichtinger gyula
- magyar közlöny
- lemondás
- atomenergia
- bíróság
- korrupció
Korrupciós botrányba bukhatott bele az atomenergia-hivatal igazgatója
További Belföld cikkek
- Van még esély: nem vitték el az ötös lottó főnyereményét, jövő héten 2,5 milliárd forint a tét
- Kocsis Máté reakciója Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatára: Milyen k…a sürgős lett hirtelen
- Magyar Péter távozásra szólította fel Sulyok Tamást
- Kiderült, hogy miért bocsátottak el munkásokat a Paks II. építkezésről
- Meghalt a Budapest TV megálmodója és névadója
Lemondott az Országos Atomenergia-hivatal főigazgatója, Fichtinger Gyula – derül ki a szerda esti Magyar Közlönyből.
Fichtinger Gyula 2013 óta volt a hivatal főigazgatója, de az önéletrajza szerint már 1991 óta az Országos Atomenergia-hivatalban dolgozott különböző pozíciókban. A miniszterelnök határozata szerint a főigazgató munkaviszonya a mai nappal szűnt meg. A hivatal honlapján az olvasható, hogy a Szervezeti és Működési Szabályzat értelmében Hullán Szabolcs főigazgató-helyettes veeszi át a feladatait.
A kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 242. § (1) bekezdésében foglalt jogkörömben eljárva, a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény – 241. §-a alapján alkalmazandó – 232. § (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel megállapítom, hogy Fichtinger Gyulának, az Országos Atomenergia-hivatal főigazgatójának e megbízatása – a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 241. §-a alapján alkalmazandó 232. § (1) bekezdése alapján történt lemondására tekintettel – 2021. április 29-ei hatállyal megszűnik
– olvasható a Magyar Közlönyben.
Arról eddig nem jelent meg semmilyen információ, hogy mi áll Fichtinger Gyula távozásának hátterében. A főigazgató az év elején az InfoRádió Aréna című műsorának volt a vendége, akkor arról beszélt, hogy az Országos Atomenergia-hivatal munkaerőhiánnyal küzd, és bár a létszám- és szakemberigényt korábban leadták, hogy minden gördülékenyen menjen, ötven embert még mindig várnak.
Az Országos Atomenergia-hivatal idei munkájának középpontjában Paks II új atomerőművi blokkjainak létesítésiengedély-kérelem elbírálása áll, amely várhatóan őszig tart.
Korrupciós botrány
Van persze feltételezés arról, mi állhat Fichtinger Gyula lemondása mögött, ez pedig egy korrupciós ügyről szól. A Debreceni Törvényszék egy héttel ezelőtt folytatólagosan elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt az Országos Atomenergia-hivatal négy nukleáris biztonsági és felügyelőjét is elítélte elsőfokon. Egyikük ötéves felfüggesztett börtönbüntetést kapott, és öt évre eltiltották a közügyek gyakorlásától, de a többiek is felfüggesztettet és pénzbüntetést kaptak, továbbá eltiltották őket a foglalkozásuktól.
Az egyik kormánytisztviselő az ügyészségi közlemény szerint 2016 áprilisától több kelet-magyarországi megyében olyan sugárvédelmi hatósági ellenőrzést folytatott, amelyeknek döntő szerepe van például orvosi és fogorvosi röntgen, csomagvizsgáló, élelmiszer-vizsgáló berendezések szabályszerű működtetésében. Ezeknek a gazdasági társaságoknak és szakembereknek alapvető érdeke fűződött a tevékenységük megkezdését megelőző, illetve az időközi sugárvédelmi ellenőrzések sikeréhez.
A kormánytisztviselő ennek tudatában, hivatali helyzetével visszaélve, rendszeres haszonszerzés érdekében kölcsönösen előnyös üzletet kötött a kollégáival: hatósági ügyintézése során szakértőként „kiajánlotta” őket – utalva az engedélyezés sikertelenségének vagy elhúzódásának lehetőségére is, amennyiben nem az általa ajánlott szakértőt veszik igénybe –, a sugárvédelmi szakértők pedig az ellenőrzés díjából különböző összegeket juttatnak vissza hozzá. Ennek összege 2017 és 2018 folyamán több százezer forint volt.