Íme a járvány egyik kijózanító hatása
A globális borfogyasztás 2002 óta nem volt olyan alacsony szinten, mint 2020-ban – számol be a legfrissebb adatokról a Növekedés.hu.
A becslések alapján tavaly 234 millió hektoliter, vagyis 23,4 milliárd liter bort ittak meg az emberek világszerte. Ez három százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban – derül ki a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) előzetes éves jelentéséből.
A szervezet egyenesen úgy fogalmaz, hogy 2002 óta a tavalyi lehet a legrosszabb év borfogyasztás szempontjából, és a visszaesés a 2008–2009-es globális pénzügyi válságot követően tapasztaltakkal összevethető.
Az OIV jelentése szerint a járványt leginkább a minőségi borok piaca szenvedte meg, hiszen bezártak az éttermek, szüneteltek a borkóstolók. A dobozos borok értékesítése ugyanakkor erőteljes növekedést ért el, bár az összmennyiség továbbra is alacsony.
Persze, mint mindenben, a borfogyasztásban is hatalmas az eltérés a világ országai között. A top 10-es listán szereplő országokban fogyasztják a teljes mennyiség 70 százalékát, és az első öt helyezett fogyasztja el majdnem a teljes mennyiség felét.
A legtöbb bort fogyasztó tíz ország 2020-ban (millió hektoliter/mhl):
- USA: 33 mhl
- Franciaország: 4,7 mhl
- Olaszország: 24,5 mhl
- Németország: 19,8 mhl
- Egyesült Királyság: 13,3 mhl
- Kína: 12,4 mhl
- Oroszország: 10,3 mhl
- Spanyolország: 9,6 mhl
- Argentína: 9,4 mhl
- Ausztrália: 5,7 mhl
A világ bortermelésének több mint felét három ország adja: Olaszország, Franciaország és Spanyolország. Jelentős mennyiségben készül még bor az Egyesült Államokban, Argentínában, Ausztráliában, Chilében és a Dél-afrikai Köztársaságban; ez a nyolc ország adja a globális termelés 77 százalékát.
(Borítókép: Teraszon borozó nők New Orleans-ban 2018. július 7-én. Fotó: Peter Forest / Getty Images)