Dagad a halasztható műtétek körüli botrány
További Belföld cikkek
- Karácsony Gergely bejelentést tett: „Újabb nagy lépést tettünk Budapestért”
- Felgyújtotta magát, majd több száz métert gyalogolt otthonáig egy dél-békési férfi
- A legnépszerűbb belvárosi rendezvényeken is tilos tűzijátékozni és petárdázni
- Gyurcsány Ferenc: Aki mer, aki tud, aki fiatal, aki az elején tart, lázadjon
- Újabb Mol-kutakra helyeznek ki kutyachip-leolvasókat
A kormány az egészségügyi leterheltségre hivatkozva tavaly novemberben függesztette fel a halasztható műtéteket annak érdekében, hogy a lehető legtöbb energia jusson a koronavírusos betegekre.
Kásler Miklós humánerőforrás-miniszter múlt hét pénteken azonban bejelentette, hogy május 13-tól újraindulhatnak ezek az elektív beavatkozások és rehabilitációs ellátások, de a felvétel kötelező eleme, hogy a beteg érvényes védettségi igazolvánnyal vagy a tervezett műtétet megelőző 48 órán belüli negatív PCR-teszt-eredménnyel, valamint aznap végzett negatív antigéngyorsteszttel rendelkezzen. Utóbbi, mint kiderült: önköltséges.
A döntés hatalmas felháborodást váltott ki, Kásler Miklós Facebook-posztja alatt is elszabadultak az indulatok. Mutatjuk a legharsányabb véleményeket.
- „Csak nekem szúrja ki a szemem az, hogy magadnak kell állni a teszteket? Nem ezer forintos tételekről van szó. Aki pár tízezerből él, akár mert ápolásin vagy épp munkanélkülin van, de fizeti a tb-t, adózik, az akkor nem lesz megműtve? Attól, hogy nem sürgős a műtét, még életekről van szó! Jó, hogy nem már a labort is a betegnek kell állnia. Ilyenkor nem számít az emberélet, csak covidos ne legyen, minden másba bele lehet dögleni.”
- „Aljas dolognak tartom! Ugyanis azok az emberek, akik nem oltatták be magukat, pontosan úgy fizették a járulékot, mint az oltottak! Ez megkülönböztetés a betegek között! Diszkrimináció, és nem fogadható el!”
- „Gondolom, biztosítják a tesztet ingyen a betegek számára. Mert ha nem, az kb. olyan, mint ha azt mondanák, hogy aki operációra vár, az vegye meg a szikét és a szükséges eszközöket, hogy ellássák.”
Mint kiderült, Szél Bernadett is hasonló véleményen van. Az országgyűlési képviselő Facebook-oldalán közölte, hogy alapjogsértőnek tartja a műtétre várók fizetős tesztelését, ezért ombudsmanhoz fordult az ügyben.
Egyes beavatkozásokra két évet kell várni
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) várólista-adatbázisa szerint a hónapokon át tartó halasztások miatt a várakozók száma és ezzel a várakozási idő is rendkívüli módon megnőtt mára.
- Szaruhártyaműtétre 252 főnek lenne szüksége, a várakozási idő esetükben 832 nap, vagyis több mint két év.
- Térdprotézisműtétre 7217 fő várakozik, a várakozási idő itt 511 nap, vagyis közel másfél év.
- Csípőprotézis-műtétre valamivel kevesebben, 6003-an várakoznak, az átlagos várakozási idő esetükben 428 nap, azaz körülbelül 14 hónap.
- Transzkatéteres szívbillentyű-beültetésre 316-an várakoznak, nekik 549 nappal, vagyis nagyjából másfél évvel kell számolniuk.
- Mandulaműtétet 365-en szeretnének, a várakozási idő náluk 223 nap, vagyis több mint fél év.
(Borítókép: Műtét 2020. június 29-én Dordrecht városában, Hollandiában. Fotó: Robin Utrecht / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)