Kiemelt szerepet kap a Nemzeti alaptantervben az állatvédelem
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Nem túlzás azt állítani, hogy az elmúlt néhány hónapban korszakhatárhoz érkezett a magyarországi állatvédelem – így köszöntötte a jelenlévőket Vetter Szilvia, az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) állatvédelmi központjának vezetője. Az állatvédelmi jogász a a legfontosabb eseményeket is felidézte, emlékeztetett, hogy a területért felelős miniszteri biztost neveztek ki, nemzeti konzultációt szerveztek, megalakult az Nemzeti Állatvédelmi Tanács, és az állatvédelmi oktatás-kutatásért felelős tudásközpont, az ÁTE Állatvédelmi Központ.
Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora leszögezte, az állatorvosok az állatvédelem nagykövetei, ezért 2017 óta kötelező tantárgyként oktatják a legfontosabb alapelveket. Mint mondta, az intézményükbe járó hallgatók kivétel nélkül szeretik az állatokat, de ez önmagában nem elég. A valódi állatvédelemhez elengedhetetlen a tudás, különben könnyen állatkínzó válhat belőlünk.
Nem kell emberként tekinteni a háziállatunkra, nem kell vegán érkezésre szoktatni a macskát és nem kell habos-babos ruhába öltöztetni a kutyát
– nyomatékosította a rektor. Hozzátette: a társállatok jólléte mellett a gazdasági haszonállatok egészsége sem elhanyagolható, rajtuk keresztül juthatunk ugyanis jó minőségű élelmiszerhez. Ebből kiindulva még ma is igaz a mondás, hogy az orvos az embert gyógyítja, az állatorvos pedig az emberiséget.
„Nem kérdés, hogy változásra van szükség ahhoz, hogy az állatvédelem terén a világ élvonalába tartozzunk” – erről már Nagy István beszélt a konferencián. Az agrárminiszter rámutatott, hogy rossz példából már eleget láttunk, itt az ideje, hogy a jót is megmutassuk. Ingyen és önkéntes alapon indítják el a Gazdijogsi programot, ahol bárki megtanulhatja, hogyan kell jól állatot tartani, legyen szó kutyáról, macskáról vagy épp papagájról. A tárcavezető közölte, hogy a kormány 141 millió forinttal segíti 67 állatvédő civil szervezet munkáját.
Emellett ígéretet tett, hogy ahogy eddig, úgy ezután is szigorúan fellépnek az állatkínzókkal, a tiltott állatviadalok szervezőivel, az illegális kutyaszaporítókkal és a gondatlan állattartókkal szemben.
Ovádi Pétert tavaly október óta látja el a feladatait a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztosként. Munkája során felszínre kerültek a legégetőbb problémák, amelyben a több mint negyedmillió állampolgár által kitöltött nemzeti konzultáció is döntő szerepet játszott. Mindenképp foglalkozni kell
- az ivartalanítás kérdésével,
- az ebrendészettel,
- a kóborállat-állomány csökkentésével,
- valamint a virágzó illegális szaporítással.
Ovádi Péter ugyanakkor kiemelte, hogy a sok probléma mellett örömteli, hogy a személyi jövedelemadók felajánlásakor a második legkedveltebb terület még mindig az állatvédelem, valamint hogy már folynak az egyeztetések Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárral azzal kapcsolatban, hogy a felelős állattartásra nevelés miként épülhet be még inkább a Nemzeti alaptantervbe. Szintén jó hír, hogy az eseményen együttműködési megállapodást írt alá a Civilút Alapítvány és az Állatorvostudományi Egyetem, amely a civil és szakmai szervezetek, valamint a döntéshozók közti párbeszédet hivatott előrelendíteni.
Veprik Róbert, az újonnan megalakult Nemzeti Állatvédelmi Tanács elnöke elmondta: egyre többeket egyre jobban érdekel az állatvédelem, a téma a 14–30 évesek körében különösen népszerű. Mindezt bizonyítja, hogy állatos tartalmakra a közösségi oldalakon is hatalmas igény van. „Ezt kell most meglovagolni” – jelentette ki a szakember, aki szerint a szemléletformálást már kis korban érdemes elkezdeni.
Állatbarát ovikat jutalmaztak
A rendezvényen Sótonyi Péter, az ÁTE rektora adta át az Év Állatvédő Óvodája díjat. A pályázatra olyan óvodák jelentkezését várták, akik az idei évben kiemelkedően sokat tettek az állatvédelemért, törekedtek arra, hogy beépítsék a felelős állattartást a nevelésbe változatos és kreatív programok segítségével. Összesen 81 pályázat érkezett, a végeredmény pedig a következőképp alakult:
- I. helyezett: Veszprémi Egry úti Óvoda, Veszprém
- II. helyezett: Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvoda Szabadság téri Óvoda, Hódmezővásárhely
- III. helyezett: Törpe-Ovi Alapítvány Óvodája, Bodajk
A beérkező pályázatok magas színvonalára tekintettel az állatvédelmi és pedagógus szakemberekből álló zsűri döntése értelmében valamennyi pályázó jogosult egy éven keresztül az Állatbarát Óvoda cím használatára.
(Borítókép: Az Ultimátum Állatvédelmi Alapítvány egyik tagja kutyákkal a veszprémi Gulya-dombi kutyafuttatóban 2020. október 16-án. Fotó: Vasvári Tamás / MTI)