Páncéltörő rakétákat vesz Magyarország Izraeltől
További Belföld cikkek
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
- Egy sérült vízcső miatt péntektől egy szakaszon nem jár a 4-es, 6-os villamos
- Karácsonykor nem csak a gyertyák égtek, 154-szer hívták a tűzoltókat
Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos jelenlétében Cví Marmor, a Rafael Advanced Defense System Ltd. alelnöke aláírta a cégcsoport Spike irányított páncéltörő rakétáinak magyarországi beszerzéséről szóló megállapodást – írja az MTI. Hozzáteszik: a kormánybiztos az elmúlt napokban katonai fejlesztésekről tárgyalt az Elbit és az Israel Aerospace Industries (IAI) védelmi ipari vállalatokkal Izraelben. A magyar fél már korábban aláírta a megállapodást.
A Spike nevű rakéta magas röppályát követve felülről támadja a páncélozott járműveket, ahol azok a legsebezhetőbbek. Egyúttal alkalmas megerősített fedezékek, valamint minden olyan célpont megsemmisítésére, amely precíziós pusztítóerőt kíván. Az első Spike LR2 változatú rakéták a honvédség számára épülő Lynx gyalogsági harcjárművek fegyverrendszerének részét képezhetik.
Izraeli látogatásán Maróth Gáspár az MTI tudósítójának elmondta, hogy az IAI szervezésében élőben, műveleti körülmények között is megtekintik a Magyarország számára korábban beszerzett Vaskupola légvédelmi rendszer radarjait.
A Vaskupola radarrendszere, amely már három másik NATO tagországban is beszerzésre került, a világ egyik legfejlettebb légvédelmi és tűzvezetésre is egyaránt alkalmas eszköze. Sajnos ezeket a képességeket néhány héttel ezelőtt élőben lehetett látni. Azért is jöttünk, hogy az izraeli kollégák megmutassák ennek a legutóbbi, a Gázai övezetet uraló Hamász elleni hadműveletnek a tanulságait is. Kimentünk a terepre, és láthattuk műveleti körülmények között a rendszer működését, illetve megosztották velünk az elmúlt hónapok tapasztalatait is
– ismertette a látogatás eseményeit. Hozzátette: ha csak az elmúlt hónapokat nézzük, a világ olyan sebességgel változik, hogy ma felelőtlen döntés lenne saját országunkkal, honfitársainkkal szemben, ha nem gondoskodnánk a korszerű hadseregről.
Senki sem mondhatja többé, hogy nem kell minden eshetőségre készen állni. Védelmi eszközről beszélünk. Ez egy olyan kritikus eleme a védelmi eszközrendszernek, amely nélkül nincs védelem. Kötelezettség volt, hogy ezt megvegyük Magyarország számára
– hangsúlyozta a fegyvervásárlás fontosságát.
A magyar delegáció izraeli útján megtekintette az IAI dróngyártását is, illetve tárgyalt űripari fejlesztésekről.
Reményeink szerint a magyar befektetők izraeli cégekkel közösen fognak belépni az űriparba a következő hónapokban. Ennek a legkorszerűbb fejlesztési bázisát láthattuk itt. Számunkra példamutató az izraeli hadiipar fejlesztési stratégiája. Azonos alapról indulunk, hiszen itt is a nemzeti szuverenitás volt a legfőbb vezérelv, amikor Izrael 1948 után eldöntötte, hogy saját hadiipart hoz létre. Nagyon erőteljes nemzeti öntudatot is látok, büszkévé teszi őket, hogy a világ legjobbjai közé tartoznak. Sokat tanultunk az itteni tapasztalatokból, és hálásak vagyunk érte, hogy megosztották ezeket velünk. Izrael rendkívül nyitott a közös fejlesztések iránt
– közölte a kormánybiztos.
Mintegy harminc haderőben világszerte
Az Index kereste a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos titkárságát, akitől további tájékoztatásként azt a választ kapta, hogy a Spike LR2 a világszerte mintegy harminc haderőben, több tízezer példányban rendszeresített rakétacsalád nagy hatótávolságú, 5,5 kilométer hatásos lőtávolsággal rendelkező tagja.
A legkorszerűbb, hűtést nem igénylő, éjszaka is használható elektrooptikai önrávezető fejjel szerelték fel. Ez az üvegszálas kábelen keresztül történő, zavarásmentes kommunikációnak köszönhetően lehetővé teszi, hogy a kezelőszemélyzet az indítást követően, a kirepülés teljes időtartama alatt módosíthasson a célkijelölésen, nagymértékben csökkentve az esetleges járulékos károkozás veszélyét
– küldték válaszul, hozzátéve, hogy a Spike LR2 indítható harcjárművekről, ugyanakkor gyalogosan hordozható indítóberendezésből is. A rakétacsalád rövid hatótávolságú változata (SR) vállról, megnövelt hatótávolságú változata (ER2) speciális hordozójárműről illetve helikopterről indítható. A látóhatáron túli hatótávolságú (NLOS) verzió akár 25 kilométerre lévő célokat is megsemmisíthet.