Budapesten holtverseny Dobrev és Karácsony között, Jakab viszi a kistelepüléseket
További Belföld cikkek
- A Balatonban már hatalmas károkat okozott, most a Dunában pusztít a vörös mocsárrák
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf: már az alapkiképzés után is járnak felsőoktatási felvételi többletpontok
- Sok tanár nem kapott fizetést, sikkasztás miatt nyomoz a rendőrség
- Kedvezőtlen a járványhelyzet, kötelező maszkhasználat és szigorítás jön az egyik budapesti klinikán
- Fordulat a szilveszteri csepeli gyilkosság ügyében
Érdekes képet mutat az immár Závecz Research – IDEA Intézet Előválasztási Elemzésének eredménye, ha az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek támogatottságát települési formák szerint nézzük. Az ellenzéki szavazótáboron belüli törésvonalak meglétére utal, ha az állandó lakhely szerinti település típusa alapján vizsgáljuk az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek támogatottságát.
Jakab Péter, a Jobbik miniszterelnökjelöltjének legfontosabb hátországa ugyanis a nagyvárosokon kívüli Magyarország,
azaz a kisvárosok és a községben élő ellenzékiek és aktív bizonytalanok. A kisvárosokban 35, a községekben 34 százalékot kapna, szemben például Dobrev Klára, Demokratikus Koalíció miniszterelnök-jelöltje 22 és 28, illetve Karácsony Gergely főpolgármester 21 és 18 százalékával. Ugyanakkor Dobrev támogatottsága községekben az előzetes várakozások felett van – legalábbis az adatfelvétel pillanatában.
Ahogy azonban növekszik a települések mérete, egyre csökken Jakab, és egyre erősödik Dobrev és Karácsony támogatottsága . A megyeszékhelyeken Dobrev 27, Karácsony 26 százalékos, Jakab pedig 23 százalékot kapna. A fővárosban ugyanakkor Jakab helyzete majdnem annyira kedvezőtlen (13%), mint Karácsonyé a községekben.
Budapesten ugyanis a szavazók mintegy harmada Dobrev Klárát (32%), egy másik harmada pedig Karácsony Gergelyt (32%) támogatja.
A Karácsonyra vonatkozó várakozásokkal szemben az adatfelvételen idején még Budapesten sem lefutott a verseny.
A jelöltek támogatottsága korcsoportok szerint
A június folyamán zajlott személyes közvélemény-kutatás eredményei alapján a hat miniszterelnök-jelölt mögött eltérő életkori csoportok állnak . Jakab Péter a 40 év alattiak körében messze a legtámogatottabb (36%) és Fekete-Győr Andrásnak is itt vannak a legerősebb pozíciói (17%) . Szokatlan, hogy a középkorúak (40–59 évesek) körében teljesen kiegyenlített Dobrev Klára, Jakab Péter és Karácsony Gergely támogatottsága (26–26%) , Fekete-Győr itt 13 százalékon áll, míg a 60 évesek és idősebbek körére az átrendeződés világos irányba mutat: ebben a kategóriában Dobrev és Karácsony jelentősen elhúz a többi jelölttől, és egymással vív csatát (34–34%). Jakab választottsága az idősebbek körében 19 százalékos.
Változik a képlet a gazdasági aktivitás alapján
Míg a gazdaságilag aktív ellenzékiek és aktív bizonytalan szavazók között Jakab Péter 30 százalékos támogatottsággal vezet, addig a nyugdíjasok körében már csak 19 százalékot kapna. Ebben a rétegben ugyanis – összhangban az életkori csoportban látottakkal – egyértelmű Karácsony előnye (39%), a második helyezett Dobrev Klárával (30%) szemben. Bár az egyéb inaktívak között Jakab előnye a második helyezett Dobrevvel szemben egészen kimagasló (+17%), ugyanakkor fontos felhívni a figyelmet, hogy ez egy nagyon szűk, alacsony részvételi szándékkal rendelkező társadalmi réteg. A versenyt nem ők, hanem az aktív és a nyugdíjas szavazók fogják eldönteni.
Módszertan: a személyes megkérdezésen alapuló kutatás 2021. június 21-e és június 30-a között készült 1200 fő körében. A kutatás alapmintája nem, életkor és iskolai végzettség szerint reprezentatív a választókerületi felnőtt népességre. Ebből az alapmintából lettek leválogatva az ellenzéki szavazók és az aktív bizonytalanok. A minta hibahatára az összes megkérdezett vonatkozásában +/-2,9 százalékpont, kisebb részcsoportok esetében azonban ennél lényegesen magasabb is lehet.