Több atrocitás éri az ellenzéki pártok aktivistáit
További Belföld cikkek
- Az idei karácsony sem múlt el tragédiák nélkül
- Csizmadia Ervin: A Nyugat bizonyos erői birodalomépítőként tekintenek Orbán Viktorra
- Szép csendben eltűnt Pesty László korrupciós ügyekkel foglalkozó weboldala
- Egy volt londoni nagykövet kerülhet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élére
- Több év börtönt kaphat a nő, aki eszméletlenre verte lánya iskolatársát
Az őszi ellenzéki előválasztásra augusztus 23-án indult el az ajánlásgyűjtés. A jelöltek és aktivisták országszerte több száz helyszínen gyűjtik a támogatói aláírásokat. A miniszterelnök-jelöltek számára húszezer, az egyéni képviselőjelölteknek pedig négyszáz érvényes ajánlás összegyűjtése a feladat. Emellett úgy tűnik, hogy olykor a felfokozott indulatokat is kezelniük kell a pártoknak. Konfliktusokra, atrocitásokra az elmúlt években is volt példa, leginkább kampányidőszakban.
A Demokratikus Koalíció múlt hét szombaton adta hírül, hogy Varga Gergő, a DK újbudai önkormányzati képviselője feljelentést tett, amiért megütötte egy férfi, miközben ő az előválasztásra gyűjtötte az ajánlásokat. A pártközlemény szerint a támadó a kivezényelt rendőrökkel is vitába keveredett, és azt mondta: a DK képviselőjének és aktivistáinak baseballütővel kell szétverni a fejét.
Vasárnap a Jobbik tájékoztatott arról, hogy Balmazújvárosban aktivistákat vertek meg, akik a Jobbik, a Mindenki Magyarországa Mozgalom, az MSZP, a Párbeszéd, az LMP, valamint a Momentum Mozgalom által támogatott civil jelöltnek, Hegedűs Péternek, a város polgármesterének gyűjtöttek ajánlásokat. Az ellenzéki párt szerint „a feltételezett elkövető az egyik fideszes önkormányzati képviselő családtagja”.
Az Alfahírnek Hegedűs Péter elmondta: az incidens a Bocskai úti lakótelepen történt, ahol a Kossuth tériek nevű civil mozgalom gyűjtött aláírásokat. Egy kocsiból pattant ki a támadójuk, megütötte az egyik ajánlásgyűjtőt, majd a földön dulakodni kezdtek. Egy másik férfi pedig egy videózó civilt támadott meg, fojtogatta és állon vágta. Garázdaság bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt tettek feljelentést a két támadó személy ellen.
Nem újdonság, hogy a pultokat leköpik
Végigkérdeztük az előválasztást szervező hat pártot, hogy milyen atrocitásokkal szembesülnek az ajánlásgyűjtés közben.
A Jobbik sajtóosztálya azt írta, hogy számtalanszor érte inzultus az ajánlásgyűjtőiket, az ellenzéki fórumok szervezőit, illetve az azon részt vevőket. A párt szerint
ezeket – a putyini mintára – szervezett provokációkat Orbánék a helyi pártirodákra és pártvezetőkre bízták.
Azt is hozzátették, hogy „ahol bűncselekmények elkövetésének mélységébe süllyedtek a fideszesek”, azokban az esetekben több feljelentés is született. Azt is írták: az inzultálás szintje azonban a balmazújvárosi ajánlásgyűjtő civil aktivisták fizikai bántalmazásával zuhant újabb szintet.
Az erőszakoskodó kézre kerítése most a rendőrök feladata, felelősségre vonása pedig az igazságszolgáltatásé. Ellenben a felbujtókat – a tolvaj Orbánt és korrupt bűnbandáját – már mi magunk fogjuk elszámoltatni 2022-ben. Az ellenzéki szavazóknak pedig azt üzenjük, hogy ne féljenek és emlékezzenek Bibó István szavaira, miszerint a szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem
– olvasható a párt Indexnek küldött válaszlevelében.
A Momentum aktivistáit és pultjait komolyabb atrocitások nem érték.
Néhány helyen kedves úriemberek leköpték a pultot, de sajnos ez nem újdonság, ilyenre már máskor is volt példa
– közölte a párt.
Az LMP sajtóosztálya azt válaszolta, hogy az aláírásgyűjtések döntően jó hangulatban teltek, érdemi atrocitásra nem volt példa, „ugyanakkor érezhető volt, hogy a résztvevők egyre jobban érzik, hogy kormányváltásra, új irányra, zöld fordulatra van szükség Magyarországon, amennyiben egy élhető, fenntartható országban akarunk élni”.
A Párbeszéd röviden közölte: kitelepüléseiken fizikai atrocitás nem érte őket. Cikkünk megjelentése után az MSZP sajtóosztálya arról tájékoztatta az Indexet, hogy szavak szintjén minden pártaktivistát folyamatosan ér atrocitás, mely a párt szerint a Fidesz által teremtett közhangulatnak tudható be. Ugyanakkor többszörösen kapnak bátorító, támogató szavakat, sok esetben ajánlásgyűjtés alkalmával csatlakoznak hozzájuk aktivisták.
A Demokratikus Koalíciónak több kérdést feltettünk az ajánlásgyűjtés folyamatával kapcsolatban, ők a türelmünket kérték, amíg válaszolnak.