Ne érjük be a hit külsőségeivel – üzente Ferenc pápa Budapestről
További Belföld cikkek
- Fegyházbüntetésre ítélték a volt barátnője házát felgyújtó borsodi férfit
- Reisz András: Aki idén telet szeretne, annak bizony nincs jó hírem!
- Az ügyeleti rendszer jól működik, az volt a katasztrófa, amit a budapestiek eddig átéltek
- Karácsony Gergely: 2025-ben teljes padlássöprést tervez a kormány az önkormányzatoknál
- Kiakadt a követőire Márki-Zay Péter mozgalma, mert nem osztják meg a posztjaikat
A kora reggeli órákban érkezett őszentsége Ferenc pápa Budapestre, első hivatalos látogatására, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjének pontifikálására. Katolikus egyházfő, Róma püspöke utoljára 1996-ban járt Magyarországon. II. János Pál pápa akkor a Pannonhalmi Főapátság millenniumi megemlékezésére érkezett hazánkba.
A katolikus egyházfőt a Szépművészeti Múzeumban, zárt ajtók mögött fogadta Áder János köztársasági elnök, valamint Orbán Viktor miniszterelnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. A megbeszélésen egyebek mellett szó esett a katolikus egyház magyarországi szerepéről, a környezetvédelemről és a családok védelmének kérdésköréről.
A pápa ezt követően a magyar püspöki kar tagjaival, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa és a magyarországi zsidó szervezetek delegációjával találkozott. „Testvériségre kell nevelnünk az embereket” – mondta Ferenc pápa, hozzátéve, hogy a klérus képviselői arra kaptak meghívást,
hogy hagyjuk magunk mögött egymás múltbeli meg nem értését, a ragaszkodást a magunk igazához a másik rovására, és induljunk el a megígért béke irányába, mivel Isten tervei mindenkor a békéről szólnak, és sohasem a csapásokról.
Úgy fogalmazott, magyarországi látogatása alkalmával Európa szívébe érkezett.
A zárómise helyszínét, a Hősök terét, illetve az oda vezető utakat lezárták, a közel 100 ezer zarándok a Dózsa György útról, illetve az Andrássy útról követhette Ferenc pápát, aki a pápamobilról (az 1981-es, pápa elleni római merényletkísérlet óta zárt járműről) osztott áldást az Andrássy úton végighaladva. Biztonságáról a jármű mögött haladó svájci gárdisták gondoskodtak.
Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az ünnepi liturgia előtti köszöntőjében kiemelte, a mai szentmise nagyon erős szimbólum, amely kifejezi egységünket Krisztus körül, Szent Péter utóda vezetésével, az egész világból ideérkezett püspökökkel, papokkal és valamennyi hívővel.
Krisztus a mi szeretetszolgálatunk által akar eljutni a szegényekhez, betegekhez, üldözöttekhez, a nyelvük, etnikai vagy nemzeti hovatartozásuk miatt terhet hordozókhoz és minden olyan emberhez, akinek az élete a világ szemében nem értelmes és nem értékes, és aki kétségbeesetten keresi útját.
A helyszín kapcsán úgy fogalmazott: Budapest Magyarország és Európa szívében a hidak városa. Hivatásunknak érezzük, hogy híd legyünk Kelet és Nyugat között, a különböző kulturális és vallási világok, a nemzetek között.
Ferenc pápa homíliájában megemlítette államalapító Szent Istvánt és Árpád-házi Szent Erzsébetet mint a Jézussal való találkozás példaképeit.
Szavai szerint engedni kell, hogy
a találkozás Jézussal az eucharisztiában átalakítson bennünket, ahogyan átalakította a nagy és bátor szenteket, akiket tiszteltek, mint Szent Istvánt és Szent Erzsébetet is. Csakúgy, mint ők, mi se elégedjünk meg kevéssel: ne érjük be egy olyan hittel, amely csak a szertartásokból és az ismétlésekből él
– emelte ki a szentatya, hozzátéve, hogy a NEK most egy út végét jelenti, de „legyen még inkább egy kiindulópont”. Azt üzente, a kereszt sohasem divatos: napjainkban sem, de régen sem volt az. Ugyanakkor benső gyógyulást hoz. (Ferenc pápa homíliája itt olvasható el teljes terjedelmében.)
A mindössze 7 órás budapesti látogatása a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus záróáldásával ért véget. Ferenc pápa közép-európai útját Szlovákiába továbbutazva folytatja.
(Borítókép: Az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárómiséje. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)