- Belföld
- szlávik jános
- koronavírus magyarországon
- koronavírus
- egészségügy
- járvány
- covid-19
- oltás
- vakcina
- immunitás
- influenza
Duplán nehéz időszak jön, egyszerre támad az influenza és a koronavírus
További Belföld cikkek
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
- A Pénzügyminisztérium két osztályvezetője is beismerte bűnösségét a korrupciós botrányban
- Márki-Zay Pétert feljelentette Lázár János felesége
Ha visszaemlékezünk a járvány első hullámára, rendkívül nehéz volt eldönteni, hogy a lázas köhögős beteg influenzás vagy koronavírusos. Akkor többnyire mindenki influenzás volt, mert még nagyon kevés koronavírusos beteg volt. De most bajban vagyunk, mert mind a kettő támadhat – mondta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa a TV2 reggeli műsorában.
A főorvos felidézte, hogy az influenzajárvány elmaradt tavaly, de meglátása szerint bőven elképzelhető, hogy idén lesz, és a koronavírus negyedik hulláma is lassan beköszönt. Szlávik János mindenkinek azt javasolja: forduljon háziorvosához, akinél teszttel könnyen és gyorsan eldől, hogy a lázas, köhögős betegség hátterében az influenza vagy a koronavírus áll.
A negyedik hullám közeledte abból is megállapítható, hogy a hétvégi összesített adatok szerint az elmúlt három napban 873 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, meghalt tizenkét beteg. Kórházban 266 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 34-en vannak lélegeztetőgépen. A járványügyi adatokról Szlávik János elmondta: tavaly szeptemberhez képest egyelőre jól állunk.
Egy lassabb hullámkezdést látunk, tehát lassan emelkedik az esetszám. Tavaly sokkal gyorsabban nőttek a számok, viszont sokkal több beteg van kórházban. Ennek az lehet az oka, hogy kórházba azok kerülnek többnyire, akik nem kapták meg a védőoltást
– véli a szakember, aki ezután az oltás fontosságáról beszélt. Mint mondta, szerinte a delta-variáns fenyegetése sokakat meggyőz, hogy be kell adatni az oltást, és örvendetes hír, hogy a fiatalok oltakozási kedve is nagyobb.
A fiatalok negyven százaléka be van oltva, és még mindig emelkedik a szám – természetesen lassan. Úgy gondoltam, hogy erre az időszakra már jóval több ember lesz beoltva, hiszen látunk olyan európai országokat, ahol a nagy átoltottság mellett minden korlátozást el lehetett törölni. Dánia példája mutatja, hogy igenis csak az oltás nyújt védelmet a járvány ellen. Jó lenne még több oltást beadni, de nagyon nehéz azokat meggyőzni, akik nem akarják
– fogalmazott Szlávik János. Hozzátette, a harmadik oltás, úgy tűnik, nem veszélyes. Ső, aki felveszi, biztos lehet benne, hogy nem lesz különösebb problémája, ha megkapta az első kettőt. A főorvos ezzel kapcsolatban kiemelte: vannak új hírei.
Nagyon sokan félnek attól, hogy ha megkapják az oltás egy fajtáját, a vérükben vérrög alakul ki. Nemrégiben kimutatták, hogy rendkívül egyszerű ellene védekezni: ha valaki megkapja ezeket a vektorvakcinákat, nincs más dolga, mint hogy az oltást követő egy héten legalább napi két és fél liter folyadékot fogyasszon
– mondta, majd hozzátette: furcsán hangzik, de nem mindenkinek sikerül megfelelő mennyiségű folyadékot innia. Pedig – mint mondta – ha napi két és fél liter folyadékot megiszunk az oltást követő héten, ötven százalékkal csökken az említett, egyébként borzasztó ritka mellékhatás veszélye.
A szuperimmunitásról
A másik új hír, hogy tudtuk, hogy ha valaki átesik a betegségen, és oltást kap, nagyon magas szintű védettsége lesz. De kiderült, hogy egyesek úgynevezett szuperimmunitásúak lesznek. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a mostani koronavírusok, hanem a régi és a következő koronavírusok ellen is védett lesz, olyan mennyiségű védőanyag vagy védőmechanizmus alakul ki a szervezetében. Tehát nagyon jó dolog a betegség után egy vagy két oltást kapni, mert néhányan szupermenek lesznek, és soha nem fognak megfertőződni
– mondta Szlávik János. Arra a kérdésre, hogy aki már átesett a víruson és megkapta a két oltását, felvegye-e a harmadik vakcinát, azt mondta: semmiképp.
Hiszen pont most derült ki, hogy néhányuk szuperimmunisok lesznek, de a többiek is egész nagy biztonsággal védettek a fertőzés súlyos formái ellen.
Azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e antitestszintet méretni, elmondta: látott olyan beteget, aki megkapta mind a két védőoltást, és hihetetlenül magas volt az antitestszintje, mégis megfertőződött. Nagyon sokan vannak olyanok is, akik alacsony antitestszinttel sem fertőződtek meg. Innentől kezdve teljesen értelmetlen nézni, méretni az antitestszintet – fogalmazott.
Az influenzára és a koronavírusra visszatérve Szlávik János hangsúlyozta: ez egy veszélyes időszak.
Nem mindegy, hogy egy influenza- és egy koronavírus-járvány egymás mellett zajlik-e, ez veszélyes dolog. A jó hír az, hogy erre már két évvel ezelőtt, Brazíliában voltak adatok: aki kapott influenzaoltást, az valamiféle védettséget élvezhet a koronavírus ellen is. Nemrégiben kimutatták, hogy ez valóban így van. Tehát az influenzaoltás megvéd az influenza súlyos szövődményei ellen, és néminemű védettséget ad a koronavírus súlyos szövődményei ellen. Magyarul: mind a két oltást érdemes lesz felvenni
– zárta a beszélgetést az infektológus.