- Belföld
- Indexvideó
- Kibeszélő podcast
- Podcast
- index kibeszélő
- magyar györgy
- civil választási bizottság
- előválasztás
Magyar György: Itt hagytak minket a kétharmaddal
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Ők kiszálltak a politikából, és itt hagytak minket a kétharmaddal. Nem fair.
Ezt az Index Kibeszélő című műsorában Magyar György ügyvéd, a Civil Választási Bizottság elnöke mondta, több magyar politikusra utalva. Hozzátette, hogy a civil szervezet nélkül nem lehetne lebonyolítani az előválasztást, e téren csak nekik voltak tapasztalataik. Tagszervezetük, az aHang biztosítja a műszaki hátteret, a Számoljunk Együtt pedig az összegzésnél segít a pártok aktivistái mellett.
A Nyomtass Te is! civil szervezet az információkat juttatja el oda is, ahová nem jutna el másként, hisz Magyar szerint a kormányzati média nem nem ad erről információt. Ez a tavaszi választás tréningje, azt szeretnék, ha a tízezer szavazókörben mindenhol jelen lenne legalább két aktivistájuk.
Magyar György szerint a kiélezett helyzet lehetővé teszi, hogy legalább annyian voksolnak majd, mint az első fordulóban.
A választás folyamatában a civil aktivisták tematizálnak, aktivizálnak és legitimálnak.
Pontosításként megjegyezte, hogy nem miniszterelnök-jelöltet választanak most, hanem listavezetőt, hisz a jövő évi választásokon pártok indulnak.
Országos előválasztás – amelyben még az online és az offline szavazatok is keverednek – nem volt, így a mostani lebonyolítás tanulási folyamat. A második forduló eredményhirdetési gyorsaságával szemben az adatok biztonsága és transzparenciája lesz az elsődleges.
A biztonságról szólva Magyar György azt mondta, az előválasztási szavazólapokon a QR-kód egyszerre hitelesíti a lapot és anonimizálja a szavazópolgárt, a lakcímkártyás azonosításra pedig azért van szükség, hogy ezáltal a többszöri szavazás lehetőségét kiszűrjék.
A választóknak a voksolás előtt értéknyilatkozatot is alá kell írniuk, erről a CVB elnöke azt mondta,
erről a pártok állapodtak meg, ezt én távol tartom magamtól. Ennek politikai felelősségéhez nekünk, civileknek nincs közünk.
Szavai szerint az előválasztásra is csak azért van szükség, mert a kormányoldal törvénymódosítással egyfordulóssá tette a választást, ezt pedig csak ennek a „nulladik fordulónak” a beiktatásával tudták kiigazítani. Míg a másik oldalon kijelölik az indulókat, itt megversenyeztetik. Tíz helyen ugyanakkor csupán egy jelölt volt, így nem volt verseny. Erről Magyar György azt mondta, a pártok meggyőzték őt arról, hogy vannak olyan jelöltek, akikben minden párt egyformán megbízik.
A kétszereplősre szűkült miniszterelnök-jelölti helyzetre reagálva úgy fogalmazott, nekik, civileknek már a kezdetektől az volt az álláspontjuk, hogy szerencsésebb, ha a második fordulóba csak két aspiráns jut.
Karácsony Gergely visszalépésével ez a helyzet előállt. Ezzel együtt életidegennek tartja, hogy a Karácsony Gergely értékvilágával azonosuló mintegy 170 ezer szavazó, illetve az őt támogató pártok egyetlen döntéssel beállíthatók lennének az első forduló harmadik helyezettje mögé.
A beszélgetésben szóba került még
- az egyéni jelöltek kétfordulós rendszerben történő kiválasztása,
- a lebonyolítással kapcsolatos panaszok és kifogások kezelése,
- az előválasztás költsége, logisztikája és finanszírozása,
- a kialakult hangnem és vitakultúra szavazókra gyakorolt hatása,
- a kiválasztott ellenzéki jelöltek tavaszi esélye
- és azok neve is, akik a korábbi választások előtt ellenezték az összefogást.
A teljes videót a fenti lejátszóra kattintva nézheti meg, a beszélgetés podcastverzióját pedig alább érhetik el.