Megvan, mikor tárgyal újra a kormány pedagógusokkal
További Belföld cikkek
- Politikatörténeti pillanat volt Menczer Tamás és Magyar Péter találkozása?
- Nemi erőszak és gumibotozás a tiszalöki börtönben – jelentést tett közzé az Európa Tanács
- 2053-ig mindent titkosítottak a Védelmi Beszerzési Ügynökség hekkertámadásáról
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
Ahogy arról korábban beszámoltunk, október 13-án egyszer már tárgyalt az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a két nagy pedagógus-szakszervezet sztrájkbizottságával, és bár a csata kemény volt, végül eredmény nélkül zárult, ugyanis a kormányt képviselő Kisfaludy László olyan megbízó levelet mutatott be, amin csak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) neve szerepelt, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) nem.
Nem ez volt a cél, de ha ilyen felelőtlen formában történik a meghatalmazás, mire számítsunk később? Nemcsak formai, de tartalmi kérdések sem voltak rendben. (…) Nem hírvivővel szeretnénk tárgyalni, és nem is beszélgetni jöttünk. A mi célunk az, hogy tényleges sztrájkegyeztetések történjenek, s azok sztrájkbizottsággal kötött megállapodással végződjenek.
– mondta közvetlenül a tárgyalás után Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja, aki nem sokkal később lapunkat is beavatta abba, hogy tulajdonképpen mi is hangzott el a minisztériumban.
Kisfaludy László a tárgyalás közepén azt mondta, hogy a döntések úgysem ennél az asztalnál dőlnek el. Pedig mi pont azért jöttünk, hogy a kormánnyal közösen megállapodjunk, és hogy azok a bizonyos döntések ne a háttérben dőljenek el, tőlünk függetlenül.
– idézte a köznevelésért felelős helyettes államtitkár szavait Nagy Erzsébet.
A PDSZ nem fogadta el, hogy a jövőben egyedül tárgyaljon a kormánnyal, újabb fordulót követeltek, amit jövő hét szerdán tartanak meg.
Sztrájkköveteléseik változatlanul a következők:
- A pedagógus-illetményalap vetítési alapja 2021. szeptember 1-jétől a minimálbér összege legyen.
- Az oktatási ágazatban nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók garantált illetménye a költségvetési törvényben meghatározott közalkalmazotti fizetési osztályok első fokozatának összege a fizetési fokozatokhoz tartozó legkisebb szorzószámok megtartásával 2021. szeptember 1-jétől emelkedjen a következők szerint: A1-nél a minimálbérre, B1-nél a garantált bérminimumra, F1-nél a garantált bérminimum 130 százalékára.
- A pedagógus munkakörben foglalkoztatottak neveléssel és oktatással töltött munkaideje 2021. szeptember 1-jétől legfeljebb 22 óra legyen.
- A pedagógiai, gyógypedagógiai asszisztensek jelenleg heti negyven órában látják el a feladatokat. Munkaterheik csökkentése érdekében heti 35 órán át legyenek csak beoszthatók, és a pedagógusokhoz hasonlóan heti öt órát regenerációval, felkészüléssel tölthessenek.
Mint ismert a PSZ és a PDSZ október elején jelentette be, hogy sztrájkbizottságot alakítanak annak érdekében, hogy „valamiféle eredményt kicsikarjanak a kormányból". Orbán Viktor miniszterelnök rá pár napra ugyanakkor azt közölte, hogy komolyabb bérrendezésre csak 2023-ban lesz lehetőség, jövőre egyelőre csak tíz százalékkal emelik a tanárok bérét.