Schmidt Mária keményen beleszállt Sólyom Lászlóba
További Belföld cikkek
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
„Nem foglalkozom már politikával, a pápa egyházi írásainak tanulmányozását és fordítását fontosabbnak tartom” – Sólyom László volt köztársasági elnök ezekkel a szavakkal utasította vissza e sorok írójának felkérését egy karitatív esemény helyszínén.
Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója azonban erről feltehetően nem értesült, hiszen közösségi oldalára írt nyílt levelében azon értetlenkedik, miért nem szólal meg Sólyom László akkor, amikor
a hatalomra készülő ellenzék politikusai nyilvánvalóan alkotmányos puccsra készülnek.
Aggályainak felvezetéseként a múzeum igazgatója azt vetette a szemére az Alkotmánybíróság első elnökének, hogy – véleménye szerint – a rendszerváltást követően döntő szerepe volt abban, hogy Magyarországon nem valósulhatott meg a történelmi igazságtétel, nem vonhatták felelősségre a hazaárulókat. Szerinte a történelmi igazságtételt Sólyom László azzal lehetetlenítette el, hogy
az igazsággal szemben a jog mellett állt ki, és ezzel meg akarta fosztani az újonnan kiépülő demokratikus rendszert erkölcsi legitimációjától.
Most azt várja Sólyom Lászlótól, hogy ugyanolyan szakmai és erkölcsi határozottsággal álljon ki a 2011-ben elfogadott Alaptörvény mellett, mint „amikor a történelmi igazságtételt lehetetlenítette el”.
„Az Alkotmánybíróság hozott anyagból dolgozott és dolgozik” – hívta fel a figyelmet Schiffer András ügyvéd, lapunk külső szerzője, hozzátéve, hogy a történelmi igazságtétel
– a tömeggyilkosok megbüntetése mellett az aktanyilvánosság, a lusztráció, az utódszervezeti vagyon elkobzása – elmaradását azoktól tessék számonkérni, akik elszabotálták az alkotmányozást 1990-ben.
A szigorú, számonkérő hangvételű poszthoz a Fidesz–KDNP korábbi országgyűlési képviselője, Mágori Józsefné is hozzászólt, azt írva, egy egész nemzet demokráciába vetett hitét bizonytalanította el ez a „madár” a lusztrációs törvény eltörlésével.
A lusztrációs törvényt azonban Sólyom László nem törölhette el, mivel ilyen törvényt nem fogadott el a parlament: sem Antall, sem Orbán idején.
Lusztrációs törvényjavaslatot csak Schiffer András terjesztett be országgyűlési képviselőként, azt azonban a Fidesz–KDNP többsége tárgysorozatba sem vette.
(Borítókép: Schmidt Mária 2020. október 10-én. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)