A közmédia vezérigazgatója: egyszer próbálták politikailag befolyásolni a működést, akkor is az ellenzék
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Irene Khan, az ENSZ szólás- és véleménynyilvánítás szabadságának védelmével foglalkozó különleges jelentéstevője a magyar közmédia vezérigazgatóival, Dobossal valamint Papp Dániellel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatójával találkozott.
Khan számos dologról érdeklődött a két vezetőtől, egyebek mellett arról is, hogy valaha is megpróbálta-e a politika befolyásolni a közmédia működését. Dobos erre csak egy példát hozott fel:
amikor 2018 decemberében a rabszolgatörvény elleni tüntetések idején ellenzéki politikusok a követeléseiket akarták beolvasni az állami tévében.
Dobos mindezt úgy kommentálta, hogy a történet szégyen volt a magyar demokrácia történetében.
Az ENSZ delegáltja arra is kiváncsi volt, miként készül a közmédia a választásokra. Erre mintegy megnyugtatásul elhangzott, hogy a hagyományoknak megfelelően létrehozzák a közmédia választási irodáját.
A testület javaslatokat fogalmaz meg, és a kódex irányelveit szem előtt tartva figyeli a hírműsorokat, valamint segíti a politikai reklámokat, kapcsolatot tart a választási irodával, a Nemzeti Választási Bizottsággal és a pártok sajtósaival
– részletezte Dobos Menyhért.
A közmédia vezérigazgatója hangsúlyozta azt is az egyeztetésen, hogy
az álhírek korában a közmédiánál nagyon szigorúan odafigyelnek arra, hogy a hírek hitelességét több forrásból is ellenőrizzék.
Papp Dániellel együtt hangsúlyozták azt is, hogy komoly kontrollmechanizmus működik a közmédiában, amit elsősorban a törvényi szabályozás garantál, hiszen a kuratóriumot a parlament választja paritásos alapon, vagyis ellenzéki képviselők is tagjai a testületnek.
Egyébként éppen áll a bál az MTI-ben, ugyanis a távirati irodát az ernyője alatt tudó közmédia, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. – amelynek ugyebár Dobos Menyhért a vezérigazgatója – átszervezésre hivatkozva elbocsátotta két munkavállalóját, egyikük a széles körben óriási teherbírással bíró, kiváló szakembernek tartott Pietsch Judit külpolitikai vezető szerkesztő. Csakhogy a közmédia korábban fogadkozott, hogy az átszervezéssel nem válnak meg senkitől. A történtek miatt három másik munkatárs azonnal felmondott, többen pedig ezt fontolgatják.
(24.hu)