Őket küldenék a parlamentbe az ellenzéki pártok
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
Az előválasztáson eldőlt, hogy kik lesznek az ellenzéki összefogás jelöltjei a 2022-es választáson a 106 egyéni választókerületben. A parlament viszont 199 fős, 93-an a pártlistákról kerülnek be, a közös lista összeállításához az ellenzéki pártok vezetőinek vissza kellett vonulniuk a füstös szobákba.
Kimondott szempont, hogy mind a hat részt vevő pártnak legyen legalább öt mandátuma az új Országgyűlésben, ami a frakcióalapítás minimuma. Ehhez figyelembe kell venni azt is, hogy melyik szereplők vittek el több, a korábbi eredmények és a közvélemény-kutatások alapján nyerhetőnek nevezhető egyéni választókerületet az előválasztáson.
Az érdekellentétek miatt valamennyi párt részéről kompromisszumot kíván a közös lista, ráadásul újabb tényezőként meglepetésre egy pártokon kívüli szereplő, Márki-Zay Péter nyerte a miniszterelnök-jelölti versenyt.
Márki-Zay Péter pedig bejelentette, hogy az Új Kezdet és az Új Világ Néppárt alapjaira egy új, jobbközép pártot építenek, aminek saját frakciót szeretnének a parlamentben. A miniszterelnök-jelölt a közelmúltban úgy fogalmazott, a hetedik frakció létrehozását tudomásul vette a hat ellenzéki párt, hozzá nem érkezett olyan jelzés, hogy ezt bármelyikük megvétózná, de arról nem beszélt, hogy a listás helyekből mennyi juthat az ő jelöltjeinek.
Egyelőre az sem biztos, hogy még idén sikerül véglegesíteni a közös listát, de a hatból négy párt közzétette azoknak a politikusnak a neveit, akiket listáról juttatnának mandátumhoz.
A Momentum küldöttgyűlése novemberben döntött, az előválasztáson egyéniben győztes 15 jelöltjük nem szerepel a listán, aminek élén a leváltott pártelnök, korábbi miniszterelnök-jelölt Fekete-Győr András áll.
- Fekete-Győr András
- Tompos Márton
- Gelencsér Ferenc József
- Sebők Éva
- Bedő Dávid
- Paróczai Anikó
- Csillag Tamás
- Berg Dániel
- Hornyák Evelin
- Naszádos Zsófia Katalin
- Szemző Áron Gábor
- Hollai Gábor Pál
- Urfi Máté
- Dukán András Ferenc
- Nemes Balázs
A Párbeszéd december elején jelentkezett a saját listájával, amiről hiányzik a párt egyik húzóneve, Tordai Bence, aki Budapest 4-es számú választókerületében győzött az előválasztáson. Nem kapott előkelő helyet Szabó Tímea sem, aki szintén sikerrel vette az előválasztást. Az első pozíció Karácsony Gergelyé, de a főpolgármester jelezte, hogy ez csak szimbolikus, és nem lesz belőle parlamenti képviselő.
- Karácsony Gergely
- Szabó Rebeka
- Kocsis-Cake Olivio
- Berki Sándor
- Jakál Adrienn
- Béres András
- Szabó Zsolt
- Szabó Tímea
- V. Naszályi Márta
- Barabás Richárd
- Temesvári Szilvia
- Erőss Gábor
- Varga Attila
- Major Petra
- Dorosz Dávid
Az MSZP elnöksége és választmánya néhány nappal a Párbeszéd bejelentése után jelentkezett a szocialisták listájával. A névsor Tóth Bertalannal, a párt társelnökével kezdődik, de az előválasztáson győztes Kunhalmi Ágnes, ahogy például Hiller István is csak a lista végén szerepel.
- Tóth Bertalan
- Molnár Zsolt
- Harangozó Tamás
- Komjáthi Imre
- Gurmai Zita
- Szelényi Zoltán
- Korózs Lajos
- Pollreisz Balázs
- Márton Roland
- Bangóné Borbély Ildikó
- Hegyi Gyula
- Nemény András
- Bihal Dávid
- Tüttő Kata
- Kis Andrea
- Csaba István Jácint
- Horváth Soma Ádám
- Teleki László
- Heringes Anita
- Mirkóczki Zita
- Kovácsné Varga Ildikó
- Nemes Andrea Henriett
- Kunhalmi Ágnes
- Hiller István
- Grőber Attila
Az LMP a vasárnapi kongresszus után hozta nyilvánosságra a listáját, az első helyen Ungár Péterrel. Az előválasztáson győztes jelöltek, Schmuck Erzsébet, Csárdi Antal, Hohn Krisztina és Kis-Szeniczey Kálmán nélkül:
- Ungár Péter
- Kanász-Nagy Máté
- Keresztes László Lóránt
- Bakos Bernadett
- Ferenczi István
- Tetlák Örs
- Szendefy Mária
- Tóth Áron
- Kendernay János
- Bruder Márton
A DK és a Jobbik egyelőre nem jelentkezett listával.
Márki-Zay Péter december elején, az Indexnek adott interjújában elárulta, hogy három sarokpontot kért a pártoktól a közös listára vonatkozóan:
Az egyik, hogy legyen egy hetedik, konzervatív frakció, amely az engem támogató kisebb pártokat és civileket képviseli a parlamentben. A másik az volt, hogy legyen a közös listán három bejutó hely roma politikusok számára. A harmadik az volt, hogy elmondtam, kiket nem szeretnék látni a közös listán. Nyilván ezek kemény kérések a pártok felé, de a választás megnyerése szempontjából fontos feltételek.
Az előválasztás győztese egyébként azt javasolta, hogy a lista első öt helyére az öt miniszterelnök-jelölt kerüljön, az eredmények sorrendjében: Márki-Zay Péter, Dobrev Klára, Karácsony Gergely, Jakab Péter, Fekete-Győr András.
(Borítókép: Szigetváry Zsolt / MTI)