Kanász-Nagy Máté: A kormány politikája csak a kiváltságosokat támogatja
További Belföld cikkek
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait, több mint egymilliárd forint volt a tét
- „Fekália”, „Trafikcsaló Rozsdaminiszter” – Hadházy Ákos újra nekiment Lázár Jánosnak
- Újabb fejlemény Lakatos Márk ügyében: kiderült, miért nyomoznak a stylist ellen
- Tűz ütött ki egy budapesti lakóházban szombat délután
- Előkerült egy videó a Budapesten megölt amerikai nőről és feltételezett gyilkosáról
A kormány politikája csak a kiváltságosokat, a felső néhány százalékot támogatja, miközben a szegénység egyre csak mélyül. „A társadalmi egyenlőtlenségek elszabadultak” – fogalmazott az MSZP, Párbeszéd és az LMP közös sajtótájékoztatóján Kanász-Nagy Máté, aki magát a Márki-Zay Péter vezette árnyékormány szociális szóvivőjeként mutatta be. Szociális fordulatra van szükség Magyarországon – szögezte le.
Emeljük a családi pótlékot, szociális bérlakásprogramot indítunk el, és nem feledkezünk meg azokról sem, akik fogyatékossággal élő hozzátartozójukat ápolják.
Már egy évtizede lakhatási válság van. Erről már Jámbor András, az ellenzéki összefogás budapesti parlamenti képviselőjelöltje beszélt hozzátéve, hogy az egyetlen kormányzati lakhatási projektet, a Diákváros koncepcióját - mely 12 ezer kollégiumi férőhelyről, és 5800 bérlakás felépítéséről szólt, eltörölték, hogy egy kínai magánegyetemet részesíthessenek előnyben.
Felmérések szerint a fővárosi lakásárak az elmúlt évben 10 százalékkal emelkedtek, a 18 és 34 év közötti fiatal felnőttek 62 százaléka él a szüleivel, noha a 24 és 34 év közöttiek 70 százaléka teljes állásban dolgozik.
Mindez azt jelzi, hogy nem tudnak önállóan otthont teremteni maguknak. A kialakult helyzetet az ellenzék az önkormányzati és szociális bérlakások építésével, illetve felújításuk támogatásával kezelné, és létrehoznának egy panel és gang felújítási programot is – ezt nevezte Jámbor valódi rezsicsökkentésnek. Az ígért lakhatási támogatási rendszer főbb elemei között említette, hogy a
- a lakáscafetéria hatókörét kiszélesítik, a munkáltatóknak lehetőséget adva munkavállalóik lakhatásának támogatására
- újraindítják a lakáscélú előtakarékossági programot
- a devizahitelesek esetében határozatlan időre felfüggesztik a kilakoltatásokat
- kártérítési alapot hoznak létre a hitelkárosultak problémájának megoldására
- visszavezetik az országos rendszerbe a lakásfenntartási támogatást, adósságkezelési szolgáltatást, és kiterjesztik a családi csődvédelem intézményét
A lakhatási támogatás visszavezetése és az adósságkezelési szolgáltatások települési önkormányzatokhoz történő visszatelepítése azért fontos, mert nagyságrendileg 500 ezer háztartás számára jelentett korábban segítséget. Korózs Lajos, az MSZP szakpolitikusa szerint az egyéni csődvédelem jelenleg hatályos változata teljesen alkalmatlan az érintettek problémáinak kezelésére.
A krízis segélyezést a Márki-Zay vezette kormány visszahelyezné arra a szintre, ahol a helyiek gondja megjelenik: a települési önkormányzatokhoz.