Kiderült, hány rab lett öngyilkos a magyar börtönökben

2022.01.21. 06:15

Az elmúlt öt évben összesen huszonkilenc rab lett öngyilkos a hazai börtönfalak között – közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága az RTL-lel.

Állításuk szerint az esetek és az öngyilkossági kísérletek száma is jelentősen csökkent az ezt megelőző öt évhez képest: 2017-ben 4, 2018-ban 6, 2019-ben 6, 2020-ban 5, 2021-ben pedig 8 esetben követtek el öngyilkosságot a hazai börtönökben. 

Azok száma viszont nőtt, akik a letartóztatásuk alatt vagy az elítélésük előtt kíséreltek meg öngyilkosságot. Közlésük szerint 2017-ben négyen, 2018-ban öten, 2019-ben hárman, 2020-ban ketten, ám 2021-ben már kilencen végeztek magukkal, vagy kíséreltek meg öngyilkosságot a letartóztatásuk idején. 

Az elítélt nők és férfiak esetében közel azonos azoknak az aránya (0,3 százalék a nőknél, 0,4 százalék a férfiaknál), akik öngyilkossággal kísérleteznek a börtönben. 

A büntetés-végrehajtás szerint az elítéltek továbbra is elsősorban önmaguk felakasztásával próbálnak meg öngyilkosok lenni. Arra, hogy az öngyilkosságokat miként próbálják megakadályozni, azt írták, hogy „a jogszabályban előírtak alapján biztosítjuk a fogvatartottak számára a hasznos és célszerű napi elfoglaltságot (lehetőleg munkavégzést), illetve a szabadidő hasznos eltöltését. Az öngyilkossági szempontból veszélyeztetett fogvatartottak részére a pszichológus rendszeres állapotkontrollt, illetve – egyéni vagy csoportos foglalkozás keretében – pszichológiai ellátást biztosít”. 

Hozzátették: az adott büntetés-végrehajtási intézet orvosa vagy pszichológusa a szakmai megítélése alapján javaslatot tehet a további kezelésekre, valamint arra is, hogy a fogvatartottat máshol helyezzék el. Amennyiben a szakemberek valamilyen kóros elmeállapotot gyanítanak, az elítéltet az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe szállítják, hogy ott pszichiátriai kivizsgáláson essen át – írták.

A BvOP szerint az öngyilkossághoz vezető „pszichés egyensúlyvesztést” illetően számos kockázati tényező létezik. Ezek előidézhetnek olyan mentális zavarokat, amelyek fontos szerepet játszanak az öngyilkosság vagy az önkárosítás elkövetésében. Idetartoznak például a depresszív zavarok, a traumákkal terhelt gyermekkor, a szexuális, illetve fizikai bántalmazás, a negatív megküzdési mechanizmusok, a bv-intézetbe való bekerülés és az ezzel járó veszteségek, valamint a pszichoaktív szerektől való megfosztás. 

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123-as vagy a 06 80 820 111-es telefonszámot! Kérjük, olvassa el ezt az oldalt! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

(via rtl.hu)