Szijjártó Péter: Magyarországon nincs szükség külföldi NATO-csapatokra
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
Szijjártó Péter az Iszvesztyija orosz hírcsatornának adott interjúban azt mondta: a magyar modell nagyon világosan bebizonyította, hogy az európai uniós és a NATO-tagság nem kell hogy kizárja a jó kapcsolatot Oroszországgal, és reményét fejezte ki, hogy több ország is alátámasztja majd ezt a példát.
Úgy vélte, nincs szükség magyar közvetítésre a helyzetben, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök egyaránt kétszer tárgyalt a napokban Joe Biden amerikai és Emmanuel Macron francia elnökkel. Emellett információi szerint Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az amerikai kollégájával, Antony Blinkennel tárgyal, valamint Boris Johnson brit miniszterelnök is megbeszélésre készül Putyinnal.
Szijjártó Péter a kibontakozott párbeszédet a lehető legjobb hírnek nevezte.
A közép-európaiaknak egyáltalán nem mindegy, sőt kiemelt nemzetbiztonsági érdek, hogy pragmatikus és civilizált kapcsolat legyen Kelet és Nyugat között
– fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter. Mint mondta: megértették az orosz javaslatot arról, hogy a NATO ne terjeszkedjen keleti irányba. Továbbá reményét fejezte ki, hogy meg lehet oldani a problémákat, mert „ha a kapcsolatokat a kölcsönös tiszteletre alapozzuk, akkor semmiféle akadály nem létezik”.
Arra a hírre, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok ezer katonát küld Közép-Európába, főként Romániába, Bulgáriába és Magyarországra, Szijjártó Péter azt mondta: nem tudja, hogy a többi államban mi a helyzet, de Magyarországra ez nem igaz.
Vannak Magyarországon NATO-katonák, a Magyar Honvédség, amely NATO-egység. A Magyar Honvédség megfelelő állapotban van ahhoz, hogy megvédje az országot, tehát nincs szükség külső csapatokra
– mondta. Szijjártó Péter emlékeztetett: NATO-tagállamként Magyarország folyamatosan együttműködik más tagállamokkal. Megállapodások vannak képzési küldetésekről és kölcsönös csereprogramokról, ezek részeként rotációban állomásoztak már NATO-csapatok Magyarországon, de „semmi a normális, megszokott együttműködéseken felül nem zajlik” – tette hozzá.
Horvátország azon bejelentését, hogy a katonái nem fognak részt venni egy esetleges ukrajnai háborúban, Szijjártó Péter nem kommentálta.
Magyarország egyértelmű és világos történelmi tanulságot vont le, hogy amikor Kelet és Nyugat között konfliktus alakul ki, annak a közép-európaiak általában vesztesei. Ezért be nem következett eseményekről Magyarország nem alkot véleményt
– jegyezte meg. Arra kért mindenkit, hogy csillapítsa a feszültséget, tárgyaljon, és használja ki a diplomáciai eszközöket, mert „nem akarjuk, hogy visszatérjen a hidegháború”. Kiemelte a civilizált, pragmatikus, bizalom- és tiszteletalapú párbeszéd fontosságát. Bár pozitív folyamatokat nem lát, reményét fejezte ki, hogy a párbeszéd előbb-utóbb meghozza eredményét, és a helyzet változik – fűzte hozzá.
(Borítókép: Tartalékos katonák a hadgyakorlatuk bemutatónapján 2021. október 7-én. Fotó: Vasvári Tamás / MTI)