Elárulta az ellenzék, hogy mit kezdene a honvédséggel
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
Az ellenzék miniszterelnök-jelöltje azzal kezdte a sajtótájékoztatót, hogy turbulens időket élünk, rossz esetben fegyveres konfliktus robbanhat ki a szomszédunkban. Az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatban így fogalmazott:
Putyin az agresszor, Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása mellett.
Márki-Zay Péter szerint Orbán Viktor odáig jutott a „Ruszkik, haza!” kijelentéstől, hogy „most az oroszok hazajárnak Magyarországra”. A politikus leszögezte, hogy kormányváltás esetén hűséges szövetségesei lennénk a NATO-nak, valamint megemlítette a rendőrségen belüli önálló határőrség és a kibervédelem fontosságát is.
Vadai Ágnes hangsúlyozta, hogy a közös európai hadsereg mellett támogatnák az európai titkosszolgálatok és az európai hadiipar együttműködését is. A politikus kifejtette: 2010–2018 között a kormány magára hagyta a honvédséget, csak a túléléshez elegendő forrást biztosítottak, majd 2018 után „látványos költekezésbe kezdtek, de titkosan”.
Támogatjuk a Magyar Honvédség modernizálását, soha nem voltunk ez ellen, de a titkos, nem a haza érdekét szolgáló beszerzéseket nem támogatjuk
– tette világossá Vadai Ágnes, hozzátéve: áttekintenék az eddigi beszerzéseket, és új védelmi beszerzési jogszabályt dolgoznának ki, amely bizonyos keretek között biztosítja az átláthatóságot.
A DK politikusa úgy látja, hogy ma nem a honvédelmi miniszter irányít, hanem Palkovics László innovációs és technológiai tárcavezető, illetve Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos, akik szerinte üzletnek tekintik a hadsereget.
Vadai Ágnes több tervezett intézkedésükre is kitért:
- Valós igényeken alapuló előmeneteli rendszert alakítanának ki, ahol a katona és a honvédségi alkalmazott áll a középpontban.
- Vadai Ágnes kitért arra is, hogy a katona nem kizárólag a felszerelést jelenti, fontos a jó egészségügyi, szociális ellátás és a lakhatás is.
- Visszaállítanák az egyenruhás nyugdíjasok korábbi státuszát.
- Létrehoznák az egyenruhások ombudsmanját; a politikus itt a honvédségen belüli szexuális zaklatásokról beszélt.
- Külön programot készítenének arra, hogy minél nagyobb számban jelentkezzenek nők a honvédségbe.
- Erősítenék és politikamentessé tennék a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatot.
- Bevezetnék a strukturált védelmi párbeszéd intézményét, hogy honvédelmi ügyekben is legyen párbeszéd az állampolgárokkal.
Fidesz: A baloldal feladná az ország védelmét
A kormánypárt közleményben reagált Márki-Zay Péterék sajtótájékoztatójára:
A baloldal valódi programja: Magyarország biztonságának és védelmének feladása. A baloldal kormányzása alatt leépítette a honvédséget, most is első dolga lenne a rendőrök és katonák visszahívása a határvédelemről. A baloldal miniszterelnök-jelöltje annak a Gyurcsány Ferencnek a visszatérítésén fáradozik, aki személyesen is nekiállt a határkerítés lebontásának és aláírást gyűjtött a kötelező migránskvóta mellett. A Gyurcsány-Márki-Zay-féle baloldal szolgaian teljesítené Brüsszel és a Soros-hálózat bevándorláspárti politikáját, feladná az ország biztonságát és védelmét az illegális migráció ellen.
A Fidesz szerint a DK még ezekben a hetekben is arról beszélt, hogy a „kerítés tarthatatlan, miniszterelnök-jelöltjük szerint a migránsok egy-két évtized alatt integrálhatóak és szerinte különben sem bántanak senkit”.
Korábban két cikkünkben részletesen foglalkoztunk a szakpolitikai kabinetvezetők megszólaltatásaival és az ellenzéki program egyes elemeivel. Itt írtunk az egészségügyről és a sportról, ebben az anyagban pedig a szociális területről és az oktatásról.
(Borítókép: A Magyar Honvédség csapata 2022. február 11-én. Fotó: Vasvári Tamás / MTI)