Mutatjuk, mely pártok nem támogatták Róna Péter államfői jelölését – eleinte
További Belföld cikkek
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
- Egy sérült vízcső miatt péntektől egy szakaszon nem jár a 4-es, 6-os villamos
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Róna Péter jogász-közgazdász lett az egyesült ellenzék köztársaságielnök-jelöltje. Róna Péter az Indexnek elmondta:
Ha a hat párt egybehangzóan úgy gondolta, hogy erre én alkalmas vagyok, akkor nekem kötelességem ezt a feladatot elvállalni.
Jakab Péter a hivatalos bejelentés után rögtön jelezte, hogy Róna Péter a Jobbik javaslata volt, ő pedig már egy hónappal ezelőtt felkérte a közgazdászt. A Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölttel kiegészült hatpárti ellenzéknek több potenciális jelöltje is volt, köztük Iványi Gábor, az Oltalom Karitatív Egyesület elnöke.
Iványi Gábor jelölését a hatból öt párt támogatta, de a Jobbik megvétózta, Róna Péterrel szemben viszont a Párbeszéd és a Momentum emelt kifogást – írja az atv.hu.
A döntő pillanatban azonban a két párt visszavonta a tiltakozását, miközben a Jobbik kitartott Iványi Gábor elutasítása mellett, így lett végül az Oxfordban élő közgazdász a jelölt, akit a vasárnap esti pártelnöki ülésről Márki-Zay Péter rögtön felhívott.
A Fidesz Novák Katalint jelöli Áder János utódjának. Az Országgyűlés március 10-én dönt, kétharmados többséggel első körben megválasztható az államfő, ennek hiányában második fordulót tartanak, ahol elég az egyszerű többség is. Az aspiránsoknak 15-15 perc felszólalási lehetőségük lesz. A köztársasági elnök juttatásairól itt írtunk részletesen.
(Borítókép: Róna Péter. Fotó: Trenka Attila / Index)