Mostantól ellenőrizhetjük, hogy melyik politikust támogattuk aláírásunkkal
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor üzent Indiából: Makkegészséges vagyok. Ne reménykedjenek!
- Magyar Péter a pálmafák árnyékába küldött üzenetet Orbán Viktornak
- Magyar fiatalok ezrei dönthetnek a jövőjükről a héten
- Van egy váratlan jelentkező Lázár Jánosék nagy projektjére
- Késelésbe torkollott a szilveszteri buli, letartóztattak egy salgótarjáni férfit
Éles üzemben is elindította új, a törvényi követelményeken felül nyújtott többletszolgáltatását a Nemzeti Választási Iroda (NVI), aminek segítségével a választók ellenőrizhetik, melyik jelöltet támogatták aláírásukkal a parlamenti választás ajánlási időszakában. A fejlesztés segítségével az országos népszavazások esetében is ellenőrizhető, hogy a támogatói aláírás szerepel-e az aláírásgyűjtő íven.
Az újítás a valasztas.hu és a magyarorszag.hu oldalon keresztül is elérhető lesz, azonosítást követően. Ez lehet ügyfélkapus felhasználónév és jelszó megadása, elektronikus személyi igazolvány, részleges kódú telefonos azonosítás vagy videós azonosítás. A használattal kapcsolatos további részletek itt olvashatók.
Fontos megjegyezni, hogy a rendszerbe csak azok az ajánlások kerülnek be, amelyeket ellenőriztek. Ez igaz a népszavazások aláírásaira is.
A lehetőségről az NVI elnöke már egy szeptemberi interjúban beszélt az Indexnek. Akkor azt mondta, hogy a készülő rendszerbe nem kerül be minden leadott ajánlás. Például az egyéni jelöltséghez 500 ajánlásra van szükség, és a helyi választási iroda csak addig ellenőrzi az adatokat, amíg ezt a számot el nem éri a jelölt. Csak az így ellenőrzött ajánlások kerülnének be a rendszerbe, és ennek az adatbázisa lenne kereshető a választópolgár számára.
Azután, hogy a fejlesztés elérhetővé vált, Nagy Attila elnök arról beszélt:
Az új ellenőrzési lehetőség megkönnyíti és digitalizálja az eddigi folyamatot. Azt várjuk, hogy a Kit ajánlottam? elnevezésű fejlesztés elősegíti a választások tisztaságát és erősíti a közbizalmat.
Azzal, hogy minden választópolgár számára nyitva áll az ellenőrzés lehetősége, könnyebben elejét lehet venni az ajánlások és az aláírások jogosulatlan felhasználásának. Amennyiben a választópolgár szerint visszaélés gyanúja merül fel, úgy kifogással élhet, illetve a nyomozóhatósághoz fordulhat.
Az új szolgáltatás mellett az ajánlások vagy az aláírások ellenőrzésére papíralapon, illetve személyesen továbbra is van lehetőség.
(Borítókép: Országgyűlési választások 2018-ban. Fotó: Huszti István / Index)