Publicus: Az ellenzékieket jobban érdekelné egy miniszterelnök-jelölti vita, mint a kormánypártiakat
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Ez derült ki abból az országos felmérésből, amelyet a Publicus Intézet február 3–9. között 1003 fő megkérdezésével készített a Népszava megbízásából. A kutatás erdeménye azt mutatja, hogy az ellenzéki szavazók sokkal jobban várnának egy ilyen vitát: 93 százalékuk szeretné látni, hogy Orbán Viktor ki mer-e állni a kihívója ellen. Ezzel szemben a kormánypárti szavazóknak csak alig több mint a felét mozgatja meg a miniszterelnök-jelöltek esetleges szócsatája, amire a 2006-os Gyurcsány–Orbán-vita óta nem akadt példa.
Márki-Zay Péter egyéni választókerületi ellenfele, Lázár János is kitért a felajánlott vita elől, vitaképtelennek nevezve az összellenzéki kormányfőjelöltet, aki Orbán Viktor szombati évértékelője után ismét vitára hívta ellenfelét.
A kormányerők szerint pontosan tudni lehet, mit és miért csinál a kabinet, ezért felesleges külön fórumot létrehozni, hogy erről bárkivel beszéljenek. Ezzel a magyarázattal a megkérdezettek nagyjából harmada egyetért, bőven több mint 50 százalékuk szerint viszont ez nem megfelelő indok. Az egyetértők döntő többsége kormánypárti szavazó, 78 százalékuk elfogadja ezt a magyarázatot, ami az ellenzékiek közül csak 4 százaléknak elegendő. Minél kisebb egy település, annál többen értenek egyet a kormányzati magyarázattal.
A válaszadók harmada szerint Orbán Viktor fél, hogy kellemetlen témák kerülhetnek szóba, 29 százalékuk szerint viszont a vereségtől tart, és ötödük vélekedik úgy, hogy a miniszterelnök nem akar egyenlő félként mutatkozni riválisával. Utóbbi gondolatot a kormánypárti szavazók 29, az ellenzékiek 12 százaléka elképzelhetőnek tartja, a kellemetlen témák miatti kihátrálást a kormányváltást akarók 57 százaléka látja indokként, míg a Fidesz–KDNP szimpatizánsainak csak a 4 százaléka. Tízből hat ellenzéki számára egyértelmű, hogy a kormányfő azért bojkottálja a vitát, mert fél, hogy alulmarad, a Fidesz hívei ezt – 3 százalék kivételével – elképzelhetetlennek tartják.