- Belföld
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- nemzeti humanitárius koordinációs tanács
- humanitárius katasztrófa
- humanitárius tanács
- menekültek
Megkezdi munkáját a Humanitárius Tanács
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
Ahogy arról korábban az Index is beszámolt, a kormány humanitárius tanácsot hozott létre az ukrajnai menekültek megsegítése érdekében, hogy összehangoltabbá és szervezettebbé tegye a kormányzati szereplők és a nagy karitatív szervezetek munkáját.
A Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elnökségével megalakult tanácsban a köznevelés, a felsőoktatás, a szociális és a gyermekvédelmi terület, az egészségügy, a területi közigazgatás, a munkaügy, a nemzetpolitika, a Hungary Helps és a közlekedés képviselői is jelen vannak.
A humanitárius tanács megalakulásával összhangban módosították a korábban létrehozott Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanácsról szóló rendeletet, és ez szombaton meg is jelent Magyar Közlönyben.
A jogszabály szerint a Nemzeti Koordinációs Tanács humanitárius katasztrófa esetén látja el a számára megállapított humanitárius jellegű feladatokat. Működése ülésszakokra tagozódik. Az ülésszak
- veszélyhelyzet kihirdetésekor,
- egészségügyi válsághelyzet elrendelésekor vagy
- a szomszédos országokban felmerülő, Magyarország területét közvetlenül érintő, humanitárius katasztrófa esetében
a Tanács által meghatározott időpontban kezdődik.
Az ülésszak végét a Tanács határozza meg azzal, hogy az ülésszak legfeljebb a veszélyhelyzet vagy az egészségügyi válsághelyzet megszűnését követő hat hónapig tarthat.
Emellett a Tanács negyedévente köteles megvizsgálni, hogy fennáll-e az ülésszak megkezdésére okot adó humanitárius katasztrófa vagy annak magyarországi közvetlen hatása.
Amennyiben a Tanács megállapítja, hogy az ülés megkezdésére okot adó humanitárius katasztrófa vagy annak magyarországi közvetlen hatása már nem áll fenn, akkor döntést hoz az ülésszak legfeljebb hat hónapon belüli lezárásáról.