Márki-Zay Péter tanácsadója: Jó cégek attól tartanak, hogy kopogtatnak náluk a táskás emberek
További Belföld cikkek
- Magyar Péter Debrecenben leállította a „mocskos fideszezést”
- Vitézy Dávid gyalogosstratégiára nyújtott be javaslatot a Fővárosi Közgyűléshez
- A Fidesz és a DK jelöltje is összegyűjtötte az ajánlásokat a tolnai időközi választáshoz
- Kiderült, hogyan lehet megúszni az autópálya-matricák miatti nagy büntetéseket
- A régészek ma is keresik a verhetetlen hadvezér, Kinizsi Pál földi maradványait
Bojár Gábor egy interjúban arról is beszélt, hogy a programalkotás során rámutatott arra, „mit rombol az úgynevezett haveri kapitalizmus a vállalkozói kultúrában”.
Azt szokták mondani, a hazai közbeszerzések 30-50 százalékkal drágábbak amiatt, hogy nincs igazi verseny. Pedig ez a kár legkisebb része. Ennél többet árt, hogy rosszul végzik el a munkát a közbeszerzési tendereken kiválasztott cégek – hiszen miért is végeznék el jól, ha nem ezen múlik a következő megbízásuk?
Bojár Gábor a Menedzsment Fórumnak úgy vélekedett, hogy van egy még ennél is nagyobb kár, szerinte olyan dolgokra írják ki a közbeszerzéseket, amelyekre valójában nincs is szükség, „vagyis azt, hogy mire írnak ki közbeszerzést, az befolyásolja, hogy miből lehet többet lopni”.
A nagyvállalkozó kifejtette:
Nemcsak azért építenek ennyi stadiont tök feleslegesen, mert Orbán Viktornak a foci a kedvence, hanem mert egy stadionnál nehezebb összehasonlító árat találni, mint például egy autópályánál, ahol elő lehet szedni, hogy Letenye horvát oldalán miért kerül töredékébe egy kilométer, mint ugyanaz a magyar oldalon.
Márki-Zay Péter gazdasági tanácsadója azt állítja, hogy ezermilliárdok folynak ki így, a megoldás pedig a valódi verseny megteremtése és a közbeszerzések számának minimalizálása.
Bojár Gábor sokaktól hallja, hogy jó cégek nem akarnak nagyra nőni, mert attól tartanak, hogy bizonyos méret felett „kopogtatnak náluk a táskás emberek, akik adnak egy viszonylag nem megalázó ajánlatot”. Ha valaki nem akarja eladni a cégét, „akkor megfojtják”.
Bojár Gábor kijelentette, hogy Márki-Zay Péterék választási győzelme esetén nem szeretne helyet kapni a kormányban, mert bár nagyon jól hangzik és népszerű kifejezés a szakértői kormány, „de nem ez a jó”.
A tanácsadó stáb legyen szakértő, de minisztereknek politikai érzékük kell hogy legyen, tehát profi politikusok legyenek.
A nagyvállalkozó elárulta, hogy voltak olyan intézkedései az Orbán-kormánynak, amikkel egyetértett, „a gazdaság fehérítésében szép eredményeket sikerült elérni”. Idesorolta az online pénztárgépek bekötését a NAV-hoz. Apró szépséghibának nevezte, hogy a kaszinóknak ezt nem írták elő.
Megemlítette azt is, hogy a viszonylag alacsony egykulcsos adó sokat segített a gazdaság fehérítésében, de szociális szempontból rendkívül igazságtalannak tartják azt.
A 15 százalékos adókulcs a nagy jövedelmekre alacsonynak számít, de a minimálbér szintjén ez nagyon magas. Európában Belgium után nálunk a legmagasabb a minimálbér adója. Ezért az is bekerült a programunkba, hogy a minimálbér jövedelemadóját négy év alatt fokozatosan a nullára visszük le.
Az ellenzéki programbemutatóról itt számoltunk be.
(Borítókép: Bojár Gábor. Fotó: Marjai János / MTI)