- Belföld
- választás 2022
- választás
- átjelentkezés
- szavazókör
- gyurcsány ferenc
- helyi választási iroda
- szavazás
- önkormányzat
Idén is kígyóznak Gyurcsány Ferenc kígyói?
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: Önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Sokak számára emlékezetes lehet a jelenet 2018. április 8-ról, amikor Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) akkori listavezetője az országgyűlési választás estéjén, a párt eredményzáró eseményén a szavazóhelyiségek előtt még késő este is kígyózó kígyókról beszélt.
Az ellenzéki párt akkori miniszterelnök-jelöltje négy évvel ezelőtt arra a jelenségre utalt, amikor néhány kijelölt, jellemzően budapesti szavazókör előtt kora reggeltől még jóval az este 7 órás urnazárás után is hosszú sorokban álltak a szavazópolgárok. Jellemzően ott, ahol az átjelentkezést választók voksolhattak.
Várhatóan a választás napján, április 3-án nem fognak kígyózni a kígyók, a sorok kígyózása pedig attól függ, hogy a helyi választási irodák vezetői hogyan döntenek. Ők legkésőbb jövő hét kedden mondhatják azt, hogy az átjelentkezéssel szavazásra kijelölt szavazókörökben két részre bontják a szavazóköri névjegyzéket.
A lehetőség a választási törvény alapján azoknál a szavazóköröknél áll rendelkezésre, ahol a névjegyzékben szereplő választópolgárok száma meghaladja az 1500-at.
A választópolgárok pénteken 16 óráig jelezhetik, ha nem a lakóhelyük szerinti szavazókörben, hanem egy másik magyarországi településen szeretnének szavazni április 3-án. Ennek szabályairól részletesen írtunk ebben a cikkünkben, minden praktikus tudnivalót és teendőt összefoglalva.
A Nemzeti Választási Iroda péntek reggeli adatai szerint 140 ezer választópolgár jelezte már, hogy az országgyűlési képviselők választásán és a vele egy napon rendezett népszavazáson a lakóhelyétől eltérő, más magyarországi településen kíván szavazni. Négy évvel ezelőtt, április 8-án összesen 212 259 átjelentkező volt.
Hagyományosan a legtöbb átjelentkező a főváros belső kerületeiben van:
- a XI. kerület (2. országgyűlési egyéni választókerület): ide már csaknem 5400-an jelentkeztek át;
- XIII. kerület (7. oevk): 4900 átjelentkező;
- XIV. kerület (8. oevk): 4700 átjelentkező;
- a VIII. és IX. kerület egy része (6. oevk): több mint hétezer átjelentkező van, ám itt mindkét kerületben kijelöltek egy-egy szavazókört az átjelentkezéssel szavazóknak.
Vidéken Szegeden szavaznának átjelentkezéssel a legtöbben, csaknem háromezren, Győrben pedig jelenleg 2500 átjelentkező van, Debrecenben 2400, Pécsen 2300.
Ha kettébontják a névjegyzéket, ilyenkor a szavazást le lehet bonyolítani egy szavazóhelyiségben úgy, hogy a választópolgár azonosítását, a szavazólap átadását és a névjegyzék aláírását a szavazatszámláló bizottság tagjai egy szavazóhelyiségen belül több külön helyszínen végzik.
Vagy úgy is, hogy a szavazást ugyanazon az épületen belül több külön szavazóhelyiségben bonyolítják le. Például az iskolában az A mellett a B és a C osztály termében is szavaztatnak. Az alszavazókörökben szavazatszedő albizottságok működnek.
A választási eljárási törvény egyébként azt is előírja, hogy ha az átjelentkezéssel kijelölt szavazókörben a névjegyzékben szereplő választópolgárok száma meghaladja a kétezret, mindenképpen meg kell bontani a szavazóköri névjegyzéket – ismertette az MTI.
(Borítókép: Szavazásra várakozók állnak sorban a hivatalos zárás után Újbudán a Bocskai István Általános Iskolánál az országgyűlési képviselő-választás napján, 2018. április 8-án. Fotó: Mohai Balázs / MTI)