Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMKásler Miklós: Miniszterként is embereken segítek, ahogy tettem egész életemben
További Belföld cikkek
A tárcavezető a közösségi csatorna jubileumi adásában összefoglalta az egészségügy, a köznevelés, a kultúra, a sport és a szociális ágazat legfontosabb fejlesztéseit, illetve beszélt az elmúlt évek béremeléseiről, valamint megosztotta gondolatait miniszteri küldetéséről.
Egészségügy
A tárcavezető az egészségügyben zajló infrastrukturális fejlesztésekkel párhuzamba hozta a 2010 előtti, baloldali vezetés egészségügyi programját, amikor kórházakat számoltak fel, elindították az egészségügy privatizációját, és vizitdíjat vezettek be. Mint mondta,
ezzel szemben az Orbán-kormány alatt építkezik a magyar egészségügy.
A miniszter rámutatott, hogy a kormány 500 milliárd forintot költött a vidéki egészségügy fejlesztésére, 700 milliárdot pedig a központi régió és Budapest felzárkóztatására, amivel legalább 70 év hiányosságait pótolták.
Kásler Miklós emlékeztetett, hogy az orvosok béremelése javában zajlik, és a jövedelmük 2023-ra két és félszeresére fog nőni, az ápolók bére pedig 2010 óta két és félszeresére emelkedett.
Kultúra
Mindeközben olyan kulturális fejlesztés zajlik Magyarországon, ami talán egyszer, a kiegyezés után fordult elő a magyar történelemben – közölte a miniszter, kijelentve, hogy a kormány ezen a területen száz nagy projektet indított el mintegy 900 milliárd forint értékben, és ezeknek a fejlesztéseknek az egyharmada Budapestet érinti, a kétharmada pedig a vidéket.
Kásler Miklós a megvalósult beruházások közül kiemelte, hogy befejeződött az Operaház felújítása, az Eiffel Ház kialakítása, illetve megépült a Magyar Zene Háza, ami éppen most nyerte el saját kategóriájában az úgynevezett építészeti Oscar-díjat. Mint mondta, az elmúlt négy évben GDP-arányosan a magyar kormány fordította a legtöbb pénzt a kultúrára támogatására Európában.
Oktatás, köznevelés
A tárcavezető az oktatás eredményeiről szólva arról beszélt, hogy a köznevelés ezermilliárd forintos támogatása mellett az óvodák fejlesztésére 2010 óta 320 milliárd forintot fordított a magyar kormány. Emellett említést tett az ingyenes gyermekétkeztetésről, a rászoruló gyermekek ingyenes tanszüneti étkeztetéséről és arról, hogy minden magyar gyerek ingyenesen kapja a tankönyveket.
Szociális ellátás
Kásler Miklós kifejtette, hogy a szociális ágazatban is jelentős előrelépés történt, hiszen míg 2010-ben csupán a fogyatékosok 18 százaléka jutott munkához, ez az arány 2022-re 44 százalékra emelkedett. Közben az egyházak egyre nagyobb szerepet vállalnak a szociális ellátásban, a nevelőszülők száma pedig lényegesen megnőtt.
Sport, egészségmegőrzés
A sport fejlesztéséról szólva mindenki csak a stadionokról beszél
– hívta fel a figyelmet a tárcavezető, emlékeztetve, hogy közben komoly fejlesztést jelent az a törekvés is, hogy minden iskolában legyen tornaterem, illetve minden járásban legalább egy uszoda. Rámutatott, hogy Budapest London és Párizs után a harmadik legnagyobb európai sportfővárossá vált, és az itt megrendezett világversenyek rendkívül jelentős idegenforgalmi bevételt hoznak.
Miniszteri hitvallás
A beszélgetés végén az elmúlt négy év munkájára visszatekintve Kásler Miklós úgy fogalmazott, hogy onkológusként egész életében embereken segített, és miniszterként is ezt teszi, így kíván hozzájárulni a magyar nemzet örökségéhez.
(Borítókép: Kásler Miklós. Fotó: Bődey János / Index)