Miniszterelnökség: Több a hallgató az egyházi fenntartású felsőoktatási intézményekben
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
A kormány elkötelezett a magyar felsőoktatás versenyképességének és minőségének javítása mellett, ennek jegyében kötött a korábbi években a legmagasabb szinten megállapodásokat a Magyar Katolikus Egyházzal és a Magyarországi Református Egyházzal többek között a felsőoktatás területére is kiterjedően – olvasható a közleményben. Hozzátették:
Ennek is köszönhető, hogy az egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények hallgatói létszáma az elmúlt években jelentősen nőtt.
Ez a mennyiségi növekedés és a szintén bekövetkezett intézményi növekedés, bővülés azonban az egyházak és a magyar állam között hatályban lévő megállapodásokban nem tükröződött.
Ezért a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciával (MKPK) és a Magyarországi Református Egyház (MRE) képviselőivel folytatott tárgyalások alapján a korábban megkötött megállapodásokat a felek módosították.
A dokumentumokban a felek megállapították a katolikus, illetve református felsőoktatási intézmények működésének kereteit és garanciáit, beleértve az egyházi fenntartók és intézményeik által vállalt minőségi mutatókat, amelyek mentén a közösen kitűzött felsőoktatási célok teljesülése nyomon követhető – ismertették.
Közösségi célok elérése érdekében létrejövő szabályozás
Kitértek arra is, hogy a megállapodásokban rögzített, keretjellegű és garanciális szabályok törvényi szintű szabályozása is indokolttá vált. Ezt a célt szolgálta az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló korábbi törvény kiegészítése a felsőoktatási közfeladat-ellátásra vonatkozó szabályokkal, valamint az egyházakkal a közösségi célok elérése érdekében történő együttműködésre vonatkozó rendelkezések sarkalatosítása.
Mindezek alapján – az egyházi fenntartókkal folytatott további egyeztetések eredményeként – írták alá az egyes katolikus és református felsőoktatási intézmények hitéleti és világi képzéseinek a megállapított minőségi indikátorrendszerek mentén történő, a kiegyensúlyozott működést és a kitűzött szakmai célok elérését lehetővé tevő és garantáló egyedi közfeladat-finanszírozási megállapodásokat. Hozzátették:
az aláíró felek közös meggyőződése szerint ezzel a magyar felsőoktatás rendszerén belül az egyházi felsőoktatás is új, az eddigieket is felülmúló fejlődést lehetővé tevő pályára állhat.
(Borítókép: Résztvevők a katolikus és református felsőoktatási intézményfenntartókkal megkötendő közfeladat-finanszírozási szerződések ünnepélyes aláírásán a Karmelita kolostorban 2022. március 29-én. Az első sorban Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes [j8], Palkovics László innovációs és technológiai miniszter [j7], Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek [b7] és Veres András győri megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia [MKPK] elnöke [b6]. Fotó: MTI / Miniszterelnökség / Botár Gergely)