Húst osztanak szavazatért Lázár János és Márki-Zay Péter választókerületében
További Belföld cikkek
- Nem gyilkolt, nyomokat tüntetett el az emberölés miatt körözött 16 éves nyíregyházi lány
- Rubik Ernő első bevételéből olyan autót vett, amelyhez ötven év után is kötődik
- Magyar Péter: Vogel Evelin nyakláncának a medáljában volt a lehallgatótechnika
- A havas tájakon kemény mínuszokra ébredhetünk
- Kigyulladt egy raktár a IV. kerületben, a tűzoltók megfékezték a lángokat
Makón (Csongrád-Csanád megye, 4. OEVK) érdekes dolgokat tapasztaltak a választás tisztaságára figyelő civilek délelőtt. Lázár János és Márki-Zay Péter választókerületében olyasmi történt, ami felveti a szavazatvásárlás erős gyanúját.
A Tulipán utcai és a Királyhegyesi utcai szavazókör előtt a civilek arra lettek figyelmesek, hogy kora reggeltől 2-3 gyanús autó órákon keresztül visszatérően megállt a két érintett szavazókör előtt, kiszálltak belőle szavazni igyekvő emberek, majd a szavazás után a szavazóköröktől nem messze lévő, Bethlen utca 11. címen lévő telekre szállították őket ugyanezekkel az autókkal.
A helyi szavazók elmondása szerint azért ez a telek volt az autók célpontja, mert itt
a megfelelő helyre behúzott szavazatért 5 adag húst adtak a disznóvágásból visszamaradt húsokból nekik.
A civil megfigyelők elmentek a helyiek által említett telekhez, ahol nagy sütés-főzést és jövés-menést láttak az udvaron, de nem engedték be őket, arra hivatkozva, hogy a rendezvény nem nyilvános, „magáneseményről” van szó.
A választási törvény szerint nem csupán az tekinthető büntetendő cselekedetnek, ha pénzért vásárolják meg az állampolgárok szavazatait, hanem az is,
ha bármilyen anyagi ellenszolgáltatást (például élelmiszert) ajánlanak cserébe,
emellett a választójogot érintő jóhiszemű joggyakorlás sérülése is felmerült az eset kapcsán, ezért a szemtanúk úgy döntöttek, hogy rendőrt hívnak a Tulipán utcai szavazókörhöz, és feljelentést tesznek.
A rendőrök ki is mentek a helyszínre, azonban a szemtanúkat a helyi választási bizottsághoz irányították arra hivatkozva, hogy nem az ő hatáskörük intézkedni. A TASZ választási jogi szakértője szerint a Büntető törvénykönyv szerint nem csupán az tekinthető büntetendő cselekedetnek, ha pénzért vásárolják meg az állampolgárok szavazatait, hanem az is, ha bármilyen anyagi ellenszolgáltatást (például élelmiszert) ajánlanak cserébe.
A választási eljárásról szóló törvény szerint az ilyen cselekmények emellett a jóhiszemű és rendeletetésszerű joggyakorlás követelményét és a választás tisztaságát is sértik.
A szavazókör előtt zaklatták is az aktivistákat, kamerázták őket, fel akarták rúgni a pultjukat, miközben azt kiabálták: „mindenki szavazzon a Fideszre”. A civilek itt is rendőröket hívtak, akik intézkedtek.
A TASZ választási jogi szakértője szerint a rendőrség eljárása problémákat vet fel, hiszen azonnali intézkedési kötelezettségük lett volna annak érdekében, hogy a további törvénysértő cselekedetek elkövetését megakadályozzák, ezért a helyszínen lévő jogász az ügyészséghez fordult, amely utasította a rendőrséget az eljárásra.
A Tiszta szavazás programról
A Tiszta szavazás programban a Civil Kollégium Alapítvány és az aHang toborzásával 9 megyében több száz önkéntes őrszem, szórólaposztó, a TASZrévén pedig két tucat jogász segít elkerülni, dokumentálni és bejelenteni a választási visszaéléseket.
Itt olvashatja az Index választási mellékletét friss adatokkal, hírekkel, interaktív térképpel kiegészítve. Kövesse velünk percről percre az április 3-i országgyűlési választásokat!
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)