- Belföld
- jogállamiság
- európai unió
- európai bizottság
- ursula von der leyen
- eu
- korrupció
- jogállamisági mechanizmus
Elindult a jogállamisági eljárás Magyarországgal szemben
További Belföld cikkek
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, megkezdték az oltást
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
Az Európai Unió végrehajtó-testülete megkezdi a jogállamisági eljárást Magyarországgal szemben. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette a fegyelmi eljárás kezdetét, amikor felszólalt az Európai Parlamentben.
Magyarországon elsősorban a korrupció jelent problémát, a 7-es cikk szerint indul eljárás az országgal szemben. Folyamatosan tárgyaltunk az uniós helyreállítási alapról (RRF), itt a korrupcióellenes fellépés a legfontosabb feltétel a részünkről – jelentette ki a bizottsági elnök.
Ez az első alkalom, hogy az EU kipróbálja új eszközét, amelynek célja, hogy megakadályozza a közös kiadásokkal való visszaélést. Erről 2020 végén mind a 27 EU-vezető megállapodott.
Folyamatosan tárgyaltunk az uniós helyreállítási alapról, itt a korrupcióellenes fellépés a legfontosabb feltétel, ezt a nyitott kérdést egyelőre nem tudjuk lezárni. Erről továbbra sem sikerült megállapodni, még nyitott kérdés
– mondta Ursula von der Leyen. Hozzátette: a magyar kormánynak adtak esélyt arra, hogy a bizottság aggályaira válaszoljon, ezeket a válaszokat a testület elemezte.
Arra a következtetésre jutottunk, hogy meg kell tennünk a következő lépést
– szögezte le.
A hónapokon át tartó eljárás lényege, hogy uniós kifizetéseket függeszthetnek fel, illetve kiutalt forrásokat kérhetnek vissza abban az esetben, ha rendszerszintű visszaéléseket látnak az uniós pénzek felhasználásában – írja az Euronews.
Mint arról korábban beszámoltunk, a magyar jogállamiságról legutóbb az Európai Parlament alkotmányügyi szakbizottsága tartott vitát még a múlt hónap végén. Az akkori vitán a szakbizottság jelentéstevője, Włodzimierz Cimoszewicz lengyel szocialista képviselő a magyar sajtószabadságot, a fékek és ellensúlyok rendszerét, valamint a koronavírus-járvány időszakában meghozott vészhelyzeti törvénykezést is élesen bírálta.
(Borítókép: Ursula von der Leyen. Fotó: John Thys / AFP)