Omlás okozhatta a Kossuth-barlangban eltűnt búvár tragédiáját
További Belföld cikkek
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
- A Pénzügyminisztérium két osztályvezetője is beismerte bűnösségét a korrupciós botrányban
- Márki-Zay Pétert feljelentette Lázár János felesége
Ahhoz, hogy az egy hete eltűnt M. Márton tűzoltóbúvár holttestének kiemelésénél a hordágy kíméletesen és gyorsan a felszínre érhessen, a Kossuth-barlang ötven méter hosszúságú tavának vízszintjét egy kövekből rakott mesterséges kőgáttal ideiglenesen felduzzasztották, így a hordágy a víz felszínén, úsztatva haladhatott – közölte a Magyar Barlangi Mentőszolgálat.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a balesetet omlás okozhatta, ami miatt a barlang járata eltömődött agyaggal, a vezetőkötél ez alá került. Az eltűnt búvár holtteste kedden a merülés kezdőpontjától, a Reménytelen-szifon bejáratától jelentős, 250 méteres távolságban és 30 méteres mélységben került elő.
A barlangi búvárok merüléseit rendkívüli módon megnehezítette, hogy komoly mélységekben hosszú időn át dolgoztak, rettenetesen szűk és kanyargós járatokban, néha értékelhető látótávolság nélküli vízben – olvasható a közleményben.
A három szervezet barlangi mentőiből álló ötvenfős csapat vasárnap délelőtt szűk három óra alatt hozta ki speciális hordágyon az elhunyt búvárt a száraz lábbal járható végponttól.
Vasárnap hozták felszínre
Mint arról beszámoltunk, egy héttel eltűnése után a Terrorelhárítási Központ közölte, hogy felszínre hozták a jósvafői Kossuth-barlangban elhunyt búvár holttestét. A balesetet szenvedett búvár megtalálásáért folyó művelet vasárnap rendkívüli esemény nélkül befejeződött.
M. Márton tűzoltó főtörzsőrmester, tűzoltóbúvár, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság búvárszolgálatának tagja április 3-án, vasárnap szabadidejében hajtott végre tervezett feltáró merülést, amely közben eltűnt, erről a Magyar Barlangi Mentőszolgálat számolt be április 3-án. M. Mártont több mint ötven ember kezdte el keresni, az akciót a TEK irányította.
A mentésben részt vevők abban reménykedtek, hogy M. Mártonnak esetleg sikerült egy légteres, víz feletti szakaszhoz érnie a járatban, mielőtt a búvárpalackjából elfogyott a levegő. Kedd este azonban már csak a holttestére akadtak rá a víz alatt. Nagy Gábor barlangi oktató korábban elmondta:
biztosra vehető, hogy a tragédiát a járat agyagfalának beomlása okozta.
A 42 éves férfi 2008 óta dolgozott tűzoltóbúvárként; az Európa-bajnokságon 2014-ben bronzérmet szerzett, a Hableány kirándulóhajó katasztrófája utáni kutatásban és mentésben végzett munkájáért a Rendkívüli Helytállásért Érdemjel ezüst fokozatával tüntették ki.
(Borítókép: Magyar Barlangi Mentőszolgálat / Facebook)