The Times of Israel: Az izraeli kormány számára Orbán győzelme diplomáciai áldás
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
„A választások semmilyen módon nem változtattak azon, hogy Magyarország kitartóan támogatja Izraelt a nemzetközi szervezetekben és az önvédelemhez való elidegeníthetetlen jogának elismerésében” – hangsúlyozta Benkő Levente, Magyarország Tel-Avivba akkreditált nagykövete a magyarországi parlamenti választások várható hatásait és Magyarország nemzetközi diplomáciai helyzetét elemző írásban.
A lap szerint Orbán Viktor miniszterelnök „megkérdőjelezhetetlen választási győzelme határozott felhatalmazást ad és megerősíti a magyar vezető képességét arra, hogy szembeszálljon a különböző uniós álláspontokkal” – beleértve az Izrael elleniekkel is.
Az izraeli kormány számára Orbán győzelme diplomáciai áldás
– fogalmazott Lazar Berman, a cikk szerzője. Korábban írtunk az izraeli államfő Orbán Viktornak címzett választási győzelméhez gratuláló leveléről, melyben biztosítja kitartó barátságáról a magyar miniszterelnököt.
„Budapest az elmúlt években Jeruzsálemet támogatta az Európai Unióban, többször meggátolta az Izraelt bíráló lépéseket, és 2020-ban nem emelt szót nyilvánosan Izraelnek Ciszjordánia bizonyos részeit annektáló akkori – meg nem valósult – terve ellen” – emlékeztet a The Times of Israel.
Az EU konszenzusos külpolitikai döntéseit a legkisebb országok is képesek meghiúsítani, ami azt jelenti, hogy az Izraelt elítélő határozatokat is mind a 27 tagállamnak – köztük a hagyományosan Izrael-barát visegrádi országoknak, a magyar, lengyel, szlovák és cseh szövetségnek – is jóvá kell hagyniuk.
A szerző szerint Magyarország Ukrajnával és Oroszországgal, valamint az Ukrajna elleni háborúval kapcsolatos álláspontja az izraeli nézetekhez hasonlít. Elemzi az ellenzéki szövetség választási kudarcának okát is, amely szerinte az volt, hogy
sok szélsőjobboldali szavazó nem volt hajlandó a kommunistákra szavazni, a baloldaliak pedig nem akarták támogatni a fasisztákat.
Berman szerint Orbán egyértelmű győzelme ellenére Izrael számára aggasztó jelek is akadnak. Ilyenek a visegrádi országok közti törésvonalak az Oroszország-ellenesség mentén, valamint az Európai Parlament 7-es cikkely szerinti eljárása, amely azt eredményezheti, hogy Magyarország elveszíti szavazati jogát az unióban.