Háborús álhírek: kik hazudnak, az oroszok vagy az ukránok?

KARL2539
Az álhírdömping már az orosz–ukrán háború kezdete előtt jóval beindult, és zömében az orosz propaganda élt vele, hogy felkészítse az oroszokat, bármikor elindulhat a háború, pontosabban egy „korlátozott katonai művelet”. A háborús álhírek között segít eligazodni a Kibeszélő Extra két vendége, Falyuna Nóra nyelvész, tudománykommunikációs szakértő és Jójárt Krisztián biztonságpolitikai szakértő.

A Kibeszélő Extra első részében Falyuna Nóra nyelvész, tudománykommunikációs szakember segítségével határoztuk meg, hogy pontosan mit is nevezünk álhírnek, illetve mennyire modern kori a jelenség, vagy végigkísérte történelmünket. Az biztosan állítható, hogy gyakorta kíséri haszonszerzés is ezeket a dezinformációkat, akár politikai, akár gazdasági előnyszerzés céljából.

Háborús álhírek: kik hazudnak, az oroszok, vagy ukránok?

A szakember szerint

a 2016-os amerikai elnökválasztási kampány volt az első komoly esemény, amely behozta a köztudatba a fake newst, az álhíreket, és gyakorlatilag onnantól beszélhetünk politikai álhírterjesztésről.

Falyuna Nóra úgy látja, hogy ez már minőségében is új volt, „hiszen nemcsak szöveges tartalmakat alkalmazott, hanem elkezdték terjeszteni a mémeket, amelyek – idővel – a politikai lejáratás bevett eszközeivé váltak”.

Másik vendégünk, Jójárt Krisztián, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen működő Stratégiai Védelmi Kutatóintézet munkatársa szerint már hónapokkal a februári invázió előtt egymásnak feszült Ukrajna és Oroszország – legalábbis a szándékosan irányított torz hírek, információk terén. Az orosz állami propaganda lépésről lépésre készítette fel az embereket, hogy bármi megtörténhet a közeljövőben, akár egy fegyveres konfliktus is.

A biztonságpolitikai szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy „azért ne legyenek kétségeink az ukránokkal kapcsolatban sem”. 

Láttunk atrocitásokat elfogott orosz katonákkal szemben, amelynek képsorai bejárták a világsajtót. Mondjuk, ilyen esetekben az ukrán vezetés kommunikációja mindig következetes, mert azt mondják, hogy ezek az esetek elfogadhatatlanok, és egyenként ki fogják vizsgálni. A bucsai mészárlás esetében azonban az oroszok azonnal az ukránokra akarták kenni a gyilkosságokat, szót sem ejtettek vizsgálatokról

– fogalmazott Jójárt Krisztián.

A műsorban az alábbiakról is beszélgettünk:

  • Az álhírek terjedését manapság az internet gyorsítja fel. De milyen álhírek jellemezték az internet előtti analóg világot?
  • Hogyan terjedtek az álhírek a hidegháború időszakában?
  • Hogyan lehet, meg lehet-e győzni azokat, akik valamilyen dezinformációs buborékban ülnek, hogy valótlanságokat terjesztenek?
  • A valótlan hírek sorában felmerült, hogy tényleg fejlesztenek-e az ukránok amerikai tervezésű biológiai fegyvereket, amelyek csak az oroszok ellen bevetve hatásosak.
  • Új kifejezések jöttek elő a háború kapcsán, például, hogy mi az a megtagadásra alapuló elrettentés vagy idegen zászlós műveletek.
  • Próbáltuk kideríteni azt is, hogy miért támogatja az oroszok 75 százaléka az Ukrajna elleni háborút.

Az ukránok egyik kirívóan gyenge álhíre egyébként az volt, amikor azt terjesztették a közösségi médiában, hogy puccs készül Vlagyimir Putyin ellen. A szakértő felhívta a figyelmet, hogy egy ilyen állításnak a kiszivárogtatása magának az ukrán titkosszolgálatnak sem állhatna érdekében, ha valóban terveztek ilyet, nemhogy ezt még tényként szellőztessék meg a sajtóban, tehát egyértelmű álhírről volt szó.

A teljes videót a fenti lejátszóra kattintva nézhetik meg, a beszélgetés podcastverzióját pedig alább érhetik el:

(Borítókép: Siklós András és Jójárt Krisztián. Fotó: Karip Tímea / Index)