PDSZ: Félrevezető, torz felmérést készít a KSH a tanársztrájkról
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
A PDSZ közleményében úgy fogalmaz, hogy „a realitásokat, de gyakran még a vonatkozó jogszabályokat is teljesen figyelmen kívül hagyva összeállított kérdéssor tökéletesen alkalmatlan arra, hogy bármilyen következtetést is le lehessen vonni az oktatásban történő sztrájkeseményekkel kapcsolatban”.
A szakszervezet szerint a sztrájkban részt vevő intézmények számát módszeresen megpróbálják lefaragni például azzal, hogy a kérdőívet csak azoknak az iskoláknak kell visszaküldenie, ahol tíz főnél többen vettek részt a munkabeszüntetésben.
Azaz a Központi Statisztikai Hivatal statisztikáiban nem fognak megjelenni azok a munkavállalók sem, ahol csak kilenc fő sztrájkolt egy adott napon.
A PDSZ kiemelte, hogy ez az előírás „kimondottan súlyosan érinti azokat a kisebb nevelőtestületeket, munkahelyeket, ahol a munkatársak száma amúgy is alacsony – és ilyenből igen sok található országszerte. Hozzátették: egyes óvodák teljes munkavállalói testülete alig több mint 10 fő.
A KSH felmérése – akár szándékosan, akár egyszerű nemtörődömségből – aktívan rejti el a közvélemény elől a több tízezer sztrájkoló kolléga egy jelentős részét, és ez megengedhetetlen
– hangsúlyozta a PDSZ, megjegyezve, hogy a KSH-tól magyarázatot is kérnek a felmérés módszertani problémáira.
Mint ismert, a PDSZ a Pedagógusok Szakszervezetével közösen január 31-re figyelmeztető sztrájkot, március 16-tól pedig határozatlan ideig tartó munkabeszüntetést hirdetett. A sztrájkfolyamat a választások miatt félbeszakadt, ám amint megalakul az új kormány, folytatják a tárgyalásokat, és az ott elért vagy el nem ért eredmények fényében cselekednek. Mint arról korábban beszámoltunk, még az sem kizárt, hogy sztrájkkal zárul az idei tanév az iskolákban.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)