Ungváry Krisztián: Orbán Viktor nem mehet nyugdíjba
További Belföld cikkek
- Van még esély: nem vitték el az ötös lottó főnyereményét, jövő héten 2,5 milliárd forint a tét
- Kocsis Máté reakciója Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatára: Milyen k…a sürgős lett hirtelen
- Magyar Péter távozásra szólította fel Sulyok Tamást
- Kiderült, hogy miért bocsátottak el munkásokat a Paks II. építkezésről
- Meghalt a Budapest TV megálmodója és névadója
Ungváry Krisztián szerint a Fidesz újabb kétharmados győzelmét nem a társadalmi beidegződések, hanem a NER által működtetett politikai rezsim okozta. „Sokan írtak már arról, hogy Kádár népe vagyunk, illetve hogy nincs meg a kellő mélységű polgári függetlenségi öntudat, de ez szerintem téves következtetés” – mondta a történész, egyúttal hozzátette:
Sajnos tudomásul kell venni, hogy mára egyik országban sincsenek meg a fékek és ellensúlyok ahhoz, hogy ne a leggátlástalanabb politikai demagógia legyen a befutó. Mindenütt rezeg a léc.
Arról, hogy mikor érhet véget a NER rendszere, Ungváry Krisztián azt mondta: ezt nem lehet megmondani, mivel szerinte a rendszert nem belső, hanem olyan külső erők döntik meg, amelyeknek a lépései nem előreláthatóak.
Orbán Viktor nem mehet nyugdíjba, ahogy Vlagyimir Putyin sem
Ezzel összefüggésben azt mondta: a rendszer olyan mértékben Orbán Viktor személyére épül, amire történelmileg nem volt példa még a Monarchia, a Horthy-korszak vagy a Kádár-rendszer idején sem.
Az Orbán-rendszer nagyon erősen az ő személyére és a családjára épült, amiből Orbán nem vehető ki. Nem mehet nyugdíjba, ahogy Vlagyimir Putyin sem. Ez egy nóvum a magyar politikatörténetben, ennek nincs tradíciója
– mondta a történész a HVG360-nak, kifejtve, hogy Kádár János helyett például „elvezethették volna a rendszert mások is”, de most Orbán Viktor esetében „olyan sok bonyolult kérdés vetődött fel és annyira párhuzamosan futnak ügyek, hogy nem képzelhető el a visszavonulás. A politikai hatalom menedzselése még átruházható lenne, de az ahhoz köthető, láthatatlan gazdasági erőforrások koordinálása – vagyis a kasszakulcs – már nem. Az konkrét fizikai személyekhez kötődik”.
Ungváry Krisztián végül arról is beszélt, hogy a mostani politikai helyzetben az sem látható még: amennyiben a Fidesz és Orbán Viktor elveszítene egy választást, akkor ki vehetné át az ország vezetését.
„Amíg nem látszik a győzelem esélye sem, addig a potenciális politikusjelölt nem rukkol elő, nem megy bele egy vesztes sztoriba”.
Gondoljunk csak 1988–1989-re és arra, mi volt előtte. 1987-ben Antall József még az Orvostörténeti Múzeum igazgatói székében ült, senki nem tudta, hogy ő kicsoda, a nyilvánosság előtt meg sem mukkant, ellenzéki tüntetésre még véletlenül sem ment el. Ehhez képest, mikor a rendszer tényleg inogni kezdett, akkor ő és még nagyon sokan mások színre léptek
– példálózott Ungváry Krisztián.
(Borítókép: Ungváry Krisztián 2017. december 11-én. Fotó: Huszti István / Index)