Negyven szülő fordult egy pusztazámori iskola igazgatójához a kíméletlen edző miatt
További Belföld cikkek
- Van még esély: nem vitték el az ötös lottó főnyereményét, jövő héten 2,5 milliárd forint a tét
- Kocsis Máté reakciója Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatára: Milyen k…a sürgős lett hirtelen
- Magyar Péter távozásra szólította fel Sulyok Tamást
- Kiderült, hogy miért bocsátottak el munkásokat a Paks II. építkezésről
- Meghalt a Budapest TV megálmodója és névadója
Közel negyven szülő fordult egy pusztazámori általános iskola igazgatójához amiatt, mert az intézmény kézilabdaedzője kíméletlen módszereket alkalmaz – derült ki abból a levélből, melyet az egyik aggódó szülő juttatott el az Index szerkesztőségébe.
Az édesapa elmondása szerint a sóskúti Andreetti Károly Általános és Művészeti Iskola pusztazámori tagintézményében a gyerekek nincsenek biztonságban, a diákok egybehangzóan állítják, hogy az edző alábbi módszerei a foglalkozásokon bevett szokásnak számítanak:
- Ha valaki rágja a körmét, 20 százalékos ecetbe mártja a kezét, majd azt kéri a gyerektől, hogy nyalja le az ujjait. Az egyik diák a hisztaminérzékenysége miatt rosszul lett.
- A körömrágás ellen van egy másik módszere is: taslit adat a többi gyerekkel annak, aki rágja a körmét.
- Egy másodikos kislánynak saját kézzel vágta le a haját, pusztán azért, mert a gyereknél nem volt hajgumi.
- Rendszeresen lefektet egy-egy gyereket a földre, a többiek feladata, hogy ugráljanak rajta, az egyik alkalommal egy harmadikos kisfiú majdnem megfulladt. Az edző szerint az életveszélyes kicsi a rakásra azért van szükség, „hogy szokják az edzést”.
- Ha egy gyerek sír, a többiektől azt kéri, hogy ne vigasztalják, a sírás ugyanis a gyengeség jele.
- A gyerekek testsúlyára is éles megjegyzéseket tesz, az egyik tanulóval közölte, hogy kövér, és három hónapja van lefogyni.
- Miután több negyedikes fiú összekapott, 250 guggolással büntette a többieket. Az eset után több gyerek járni is alig bírt.
A lapunkhoz forduló szülő levelében arra is kitért, hogy miután az egyik apuka kérdőre vonta az edzőt, válaszként csak annyit kapott, hogy „20 éve ez a módszertana és nagyon sikeres”.
A szülők a fent említett pedagógiai módszereket ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják, ezért is tettek panaszt csoportosan az intézményvezetőnél. Levelükben leszögezték, hogy az edző a gyerekeket „sajátos, a bántalmazás fogalmát kimerítő elvek mentén fegyelmezi”.
Nem érezzük biztonságban és felelősen nem is hunyhatunk szemet a történtek felett. Nem teremthetünk lehetőséget arra, hogy a következő órán egy kicsi a rakás jellegű feladatnál valamelyik, önmagát megvédeni képtelen gyerek akár maradandó sérülést szerezzen, vagy később egy ilyen elveket valló oktató miatt pszichés problémákkal küzdjön. Ez számunkra teljességgel elfogadhatatlan
– olvasható a szülők által az igazgatóhoz eljuttatott levélben.
A lapunkhoz forduló szülő mindezt azzal egészítette ki, hogy a többi anyukával és apukával együtt abban bíznak, hogy az intézményvezető feljelentést tesz.
Úgy érzem, hogy szülőként felelősségem van abban, hogy ez a tanárnő, edzőnő gyerekekkel sehol ne foglalkozhasson, hiszen ha a keze alatt megsérül, meghal valaki valahol máshol, azért magamat is hibáztatni fogom
– mondta az édesapa, hozzátéve, hogy igazi megnyugvást az adná, ha ez a nevelési módszer ebben az iskolában, illetve sehol máshol nem nyerne teret a jövőben. Továbbá azt szeretnék, ha tudatosulna az edzőben, hogy bár szerinte a „20 éves módszer sikeres”, attól még az nem elfogadható.
Felfüggesztették a kézilabdaedzéseket
A negyven szülő panasztételére az intézményvezető levélben reagált, ez a dokumentum szintén lapunk birtokába jutott. Kuzselné Schóber Ágnes ebben azt írta, hogy intézményük „gyermekcentrikus, felelős pedagógusokkal dolgozó intézmény, ezért különösen rosszul érintették a történtek”.
„Természetesen az ilyen módszereket nem támogatom” – jelentette ki az igazgató, aki tájékoztatta a panaszt tevő szülőket arról, hogy az ügyet kivizsgálja, azt követően pedig levonja a következtetéseket, továbbá döntött arról is, hogy a tagintézményben a tanév hátralevő időszakában nem tartják meg a kézilabdaórákat.
Kuzselné Schóber Ágnest telefonon értük utol, megkeresésünkre reagálva azt kérte, hogy az ügy további részleteit illetően a fenntartót keressük. Az Érdi Tankerületi Központ vezetője lapunk megkeresésére megerősítette, hogy az igazgató valóban panaszleveleket kapott a szülőktől május 12-én, illetve május 13-án, ezt követően pedig vizsgálatot indított, a kézilabda-foglalkozásokat pedig mindkét feladatellátási helyen felfüggesztették.
A panaszokban megfogalmazott pedagógiai vagy edzői módszerekkel az intézmény és a tankerületi központ vezetése sem ért egyet, azonban a vizsgálat lezárásáig erről többet egyelőre nem tud mondani
– jelezte Rigó Katalin, akitől megtudtuk azt is, hogy az említett edzőt Érdről delegálják, az iskola ugyanis szerződéses viszonyban áll az Érd Sport Kft-vel.
Frissítés: a sportszervezet is vizsgálatot indított
Az Érdi Sport Kft. cikkünk megjelenése után közleményt küldött lapunknak, melyben jelezte, hogy a kézilabdaedzőről szóló állítások kivizsgálása jelenleg is folyamatban van.
„A vizsgálat időtartamára az érintett kézilabda edző tevékenysége alól felfüggesztésre került" – írta a sportszervezet.
(Borítókép: Index)