Orbán Viktor helyett a politikai igazgatója is válaszolhat majd a parlamentben
További Belföld cikkek
- A Pénzügyminisztérium két osztályvezetője is beismerte bűnösségét a korrupciós botrányban
- Márki-Zay Pétert feljelentette Lázár János felesége
- Orbán Viktor: Szeretnék megnyugtató dolgokat mondani, de nem tudok
- „Ott van a sok kölyök, minek tartsam meg?” – élet-halál harcot vívtak egymással a kutyák
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
A törvény alapján – ahogy ez már korábban kiderült – tizenegy tárca áll fel: Agrárminisztérium, Belügyminisztérium, Építési és Beruházási Minisztérium, Honvédelmi Minisztérium, Igazságügyi Minisztérium, Kulturális és Innovációs Minisztérium, Külgazdasági és Külügyminisztérium, Miniszterelnöki Kabinetiroda, Miniszterelnökség, Pénzügyminisztérium, Technológiai és Ipari Minisztérium.
Ezek közül újnak tekinthető a Technológiai és Ipari Minisztérium, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, az Építési és Beruházási Minisztérium. Ezek részben az előző ciklus Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyébe lépnek, illetve a Miniszterelnökségből történő kiválással jönnek létre.
A kormány a miniszterek sorát kiegészíti olyanokkal, akik saját szakterületet kapnak, de feladataik ellátásában nem saját, hanem egy másik minisztérium vagy a Miniszterelnöki Kormányiroda segíti őket – olvasható az MTI összefoglalójában.
Egységesülnek a miniszterekre vonatkozó rendelkezések, így az új szabályozás értelmében azok a miniszterek, akik nem vezetnek önálló minisztériumot, ugyanolyan jogállású miniszterek lesznek, mint akik egy-egy tárca élén állnak.
A törvény szétválaszt eddig együtt kezelt területeket. Ilyen a szociális és a nyugdíjpolitikáért való miniszteri felelősség vagy az, hogy az oktatásért való felelősség helyett a köznevelésért és a felsőoktatásért való felelősség jelenik meg. A gazdaságpolitika makrogazdasági szabályozásáért való felelősség és a gazdaságpolitikáért való felelősség eddig külön-külön szerepelt a jogrendszerben, mostantól azonban összevonva lesznek, makrogazdasági megalapozásért való felelősségként.
A törvény önálló felelősségi körként hozza létre a kulturális diplomáciáért és a külföldi magyar kulturális intézetekért való felelősséget, amely eddig a külpolitikai szakterület részét képezte. Az önálló kulturális intézetek irányításával összefüggő jogokat a kulturális diplomáciáért felelős miniszter fogja gyakorolni.
A vízi létesítményekkel kapcsolatos feladatok az állami beruházásokért felelős miniszterhez kerülnek, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány létesítése során az állam képviseletében a felsőoktatásért felelős miniszter jár el.
Módosul az országgyűlési törvény is, lehetővé téve, hogy a plenáris üléseken a kormányfő helyett a miniszterelnök politikai igazgatója – Orbán Balázs – válaszoljon interpellációkra vagy kérdésekre, és tanácskozási joggal részt vegyen az Országgyűlés ülésein, ha rendelkezik képviselői megbízatással.
Az lesz a feladatom, hogy a miniszterelnök úr mellett dolgozva tanácsokat adjak, és figyeljek arra, hogy a kormányzás stratégiai szempontjai érvényesüljenek a napi munka során. Emellett segítem a kormányfő munkáját háttéranyagok és elemzések készítésével, valamint a nemzetközi kapcsolatok építése során is. Nagy megtiszteltetés ez számomra. Nehéz időket élünk, nincs idő tétlenkedni, a kormány hamarosan megalakul, és mindannyian tesszük a dolgunkat
– válaszolta Orbán Balázs az Index kérdésére a napokban.
Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője május 13-án közölte, hogy Orbán Viktor a továbbiakban is politikai igazgatóként számít Orbán Balázsnak, a Miniszterelnökség eddigi miniszterhelyettesének munkájára. Tavaly augusztus huszadikán nevezte ki politikai igazgatónak maga mellé a kormányfő. Havasi Bertalan közleményéből az is kiderült, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója ezentúl – a miniszterelnökhöz, a miniszterekhez és az államtitkárokhoz hasonlóan – politikai felső vezetőnek számít.
Ahogy azt már megírtuk, az ötödik Orbán-kormány miniszterei:
- Semjén Zsolt – általános miniszterelnök-helyettes, nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyház-diplomáciáért felelős miniszter
- Nagy István – agrárminiszter
- Pintér Sándor – belügyminiszter
- Lázár János – építési és beruházási miniszter
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf – honvédelmi miniszter
- Varga Judit – igazságügyi miniszter
- Csák János – kulturális és innovációs miniszter
- Szijjártó Péter – külgazdasági és külügyminiszter
- Rogán Antal – a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője
- Gulyás Gergely – Miniszterelnökséget vezető miniszter
- Varga Mihály – pénzügyminiszter
- Palkovics László – technológiai és ipari miniszter
- Nagy Márton – gazdaságfejlesztési miniszter
- Navracsics Tibor – területfejlesztési és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter
A tárcavezetők eskütételére a parlament keddi ülésnapján, 16 órától kerül sor.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)