Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMA háború alaposan megzavarta a mentális jóllétünket
További Belföld cikkek
- Élelmiszer-feldolgozó üzem létesítésével válaszol a főváros az élelmiszer-pazarlásra
- Megszólaltak a szakértők: ilyen virslit lesz érdemes enni szilveszterkor
- Lázár János állítja, hogy többet tett a közlekedésért, mint bárki az utóbbi 14 évben
- Magyar Péter Sulyok Tamás helyébe lép
- Publicus: Még a Fidesz-szavazóknak sem tetszett a Menczer–Magyar-csörte
„Február végén az emberek szembesültek azzal, hogy történelmileg nem haladtuk meg a háborúskodás korát” – jelentette ki az Indexnek a Mélylevegő Projekt egyik társalapítója, Pető Dorina. A pszichológus kiemelte: alapvetően szerettük azt hinni, hogy hasonló 2022-ben már nem történhet, figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy a közelmúltban is zajlottak le összecsapások, erőszakos konfliktusok – csak éppen fizikailag nem ennyire közel. A sokkhatást részben ennek a biztonságot nyújtó narratívának a megingása, megszűnése okozta.
Hasonlóan látja Zelena András, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem (BGE) Társadalomtudományi Intézetének tanszékvezető docense is. A pszichológus emlékeztetett: a háború egyik pillanatról a másikra kúszott be a mindennapjainkba, ami alaposan megzavarta a mentális jóllétünket, az eseményeket automatikusan mindenki levetítette a saját életére.
A folyamat eredményeként sokaknál jelentkeztek olyan tünetek, mint az alvászavar és az ingerlékenység, míg mások ebben az időszakban szimplán nem mertek boldogok lenni, a saját, a háborúhoz mérten elenyésző mértékű problémáikról nem is mertek beszélni
– mondta a traumakutató.
A szakemberek szerint alapvetően két nagy csoportba sorolhatjuk azokat, akiket a háború különösen megvisel:
- egyrészt a megküzdés azoknak okoz nehézséget, akiknek a szerettei, barátai közvetlenül érintettek;
- másrészt azoknak sem könnyű, akik korábban láttak már hasonlót, gondoljunk itt a második világháborút, illetve az 1956-os forradalmat átélő korosztályra, közülük sokan a lebombázott házak és a menedéket nyújtó pincék láttán akár retraumatizálódhatnak is, azaz újra átélhetik a szorongással, félelemmel teli egykori élményeiket.
Emellett természetesen azok is nehezen élték meg az elmúlt időszakot, akik már eleve mentális zavarral küzdöttek, vagy valamilyen módon részt vettek a humanitárius küzdelemben, idesorolhatjuk az önkénteseket, a segélyszállítmányokat vivő sofőröket, a határőröket, rendőröket, katonákat.
Hozzá lehet szokni?
Zelena András szerint a háború kitörése után egyértelműen nőtt a segítségkérők száma, sokan fordultak klinikai szakpszichológushoz, de a magánellátást igénybe vevők száma is nőtt. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a háború kitörésének időpontjától egyre csak távolodva megkezdődött a társadalomban az úgynevezett deszenzibilizáció, ami azt jelenti, hogy már kevésbé vagyunk érzékenyek ezekre a hírekre, már nem feltétlenül szorongunk nap mint nap a háború gondolatától, egy idő után az agyunk képes kizárni a mentális egészségünket megzavaró tényezőket.
Juhász Bettina, a Mélylevegő Projekt másik társalapítója azonban megjegyezte: a többféle kommunikációs csatornán érkező információáradat egyáltalán nem könnyíti meg ezt a folyamatot. A kapcsolódó hírek mértéktelen fogyasztása bizonyítottan negatívan hat a mentális egészségre, példaként Roxane Cohen Silver kutatását említette, amelyben azt vizsgálták, hogy mi történt azokkal az emberekkel, akik nagyjából napi 4 órán át követték figyelemmel a szeptember 11-i terrortámadást követő híráradatot. A személyek egyértelműen emelkedett stressz-szintről és PTSD (post-traumatic stress disorder, poszttraumás stressz szindróma) tünetekről számoltak be.
A közösségi média pedig csak még inkább nehezíti a terepet: míg a médiumok írói, szerkesztői jellemzően filtereket állítanak be, és figyelmeztetéssel látják el a megrázó tartalmakat, addig a social platformokon megjelenő videók, képek szűretlenül követelik meg a fogyasztók figyelmét
– emelte ki a pszichológus. Az általa említett jelenséggel egy másik cikkünkben már részletesebben is foglalkoztunk, ezt ide kattintva tekintheti meg.
Pető Dorina hangsúlyozta: összességében még az említett nehezítő tényezők ellenére is képesek vagyunk alkalmazkodni a megváltozott környezethez, igaz, ez egyáltalán nem könnyű, hiszen a biztonság alapvető emberi szükségletünk.
„Az elmúlt három hónapban már ismerőssé vált az új, alternatív gondolat, hogy manapság sem az abszolút biztonság és béke korát éljük” – tette hozzá.
Nem mindegy, kitől kérünk segítséget
A BGE Társadalomtudományi Intézetének docense hangsúlyozta: azoknak, akik még most is szoronganak, nem érzik magukat biztonságban, érdemes segítséget kérniük. Problémáinkat bátran jelezhetjük családtagjainknak, a pszichológus szerint ugyanakkor fontos, hogy ne azokhoz forduljunk, akik egyébként is érzékenyebbek.
„Van, akinek az segít, ha humanitárius akcióban vehet részt, készíthet egy tálca szendvicset a menekülteknek, vagy elutalhat a saját lehetőségeihez képest egy bizonyos összeget. Emellett sokan csináltattak útlevelet, és bizony vannak, akik a biztonság kedvéért össze is csomagoltak, hogy ha úgy alakul, minél hamarabb útnak indulhassanak” – mondta a traumakutató, hozzátéve: ez is egy énvédő gesztus, még akkor is, ha a legtöbben tudják, hogy felesleges. A többség azonban mégis jobban érzi magát tőle, mert az lesz a megélése, hogy egy kontroll nélküli létben tett valamit a saját védelme érdekében.
Egy papír és egy toll is sokat segíthet
A Mélylevegő Projekt alapító is a fenti alapvető eszközöket nevezték meg, de ezenkívül egy egyszerű gyakorlatot is ajánlottak, amit bármikor alkalmazhatunk, ha a bizonytalansággal gyűlik meg a bajunk.
A gyakorlat a következő:
Gondoljunk a háborús helyzetre, majd egy lap közepére rajzoljunk fel egy nagy kört. Ennek közepébe listázzuk ki a helyzet azon elemeit, amelyeket tudunk kontrollálni, hogy például hogy mennyi és milyen forrásból származó híreket fogyasztunk, hogy fennmaradunk-e hajnalig a háborúról olvasni, a szabadidőnket is ezzel töltjük-e. A körön kívül eső részre pedig írjuk azokat a tényezőket, amiket nem tudunk befolyásolni, ilyen például az, hogy mikor lesz vége a háborúnak.
Ezzel kaptunk is egy képet arról, hogy mik azok, amik ellen lehet tenni. Érdemes nagyobb figyelmet fordítani a körön belül található dolgokra: limitálni a napi hírfogyasztást, kialakítani és tartani egy stabil napi rutint, szabadidőnkben az aktuális tevékenységünkre koncentrálni. Ha azokra a tényezőkre koncentrálunk, amiket befolyásolni tudunk, akkor úgy érezhetjük, hogy az egész helyzetet jobban tudjuk kontrollálni, így pedig kevésbé éljük meg bizonytalannak a körülöttünk történő eseményeket.
Amennyiben úgy érezzük, hogy elhatalmasodnak felettünk azok az elemek, melyekre nincs ráhatásunk, érdemes relaxációs technikákat, légzőgyakorlatokat alkalmazni, amelyek időlegesen segítenek visszaállítani a szervezetben a nyugalmi állapotot.
(Borítókép: Index)