Otthon gyógyul az első majomhimlős magyar beteg, keresik a kontaktjait
További Belföld cikkek
- „A gyermek nem üzenőfal, és postásnak se használjuk”
- Olyat tett Sulyok Tamás, amire még nem volt példa elnöksége alatt
- Nem tartanak a magyarok az atomháborútól, de Orbán Viktor békemissziójában sem bíznak
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
Az országos tiszti főorvos kedden közölte: a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laborjában mutatták ki először a majomhimlővírust, ahol egy 38 éves férfiról derült ki, hogy fertőzött. Az egyik fővárosi egészségügyi szolgáltató jelezte, hogy gyanús esettel van dolguk, majd vér-, vizelet- és nyálmintát küldtek, amely pozitív lett. A férfinál a majomhimlő tipikus tünetei jelentkeztek. Három hétre karanténba került, a járványügyi hatóságok még vizsgálják, hogy kikkel került kapcsolatba az elmúlt időszakban.
A szoros kontaktjai – amennyiben nem jelentkeznek rajtuk a tünetek – természetesen elhagyhatják otthonukat, szabadon mozoghatnak, de fel van hívva a figyelmük, hogy más emberrel lehetőleg kerüljék a szoros kontaktusba kerülést, és mindig vizsgálják magukat, hogy jelentkeznek-e a betegség tünetei
– nyilatkozta Kis Zoltán, az NNK szakmai vezetője az RTL Klub híradójának.
Szlávik János infektológus elmondta: a betegség enyhe lefolyású, így a lázcsillapításon túl nincs szükség speciális kezelésre, és a beteget kórházba sem kellett vinni. Az infektológus arról is beszélt, hogy a fertőzés leginkább a bárányhimlőhöz hasonlít, és a majomhimlő Európában terjedő változata önmagában nem életveszélyes.
Maga a majomhimlő megbetegedés a bakteriális szövődményekkel lehet súlyosabb, ez azt jelenti, hogy esetleg egy elfertőződött seb tovaterjedhet, vérmérgezést okozhat, és ezáltal lehetnek súlyos tünetek. Maga a vírus nagyon enyhe tüneteket okoz
– tette hozzá Rusvai Miklós állatorvos professzor, víruskutató az RTL Klub kérdésére.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ azt tanácsolja, hogy aki a majomhimlő tüneteit észleli magán, mindenképpen értesítse a háziorvosát, vagy forduljon bőrgyógyászhoz.