- Belföld
- országgyűlés
- parlament
- európai unió
- vármegye
- főispán
- frakció
- alaptörvény
- alaptörvény-módosítás
A vármegyékről és az EU jövőjéről tárgyalnak kedden a Parlamentben
További Belföld cikkek
- Kubatov Gábor elválik, még nem tudni, mit jelent ez a vagyonára nézve
- Varga Mihály a vagyonnyilatkozatában már 410 forintos euróval számolt, és egy lovat is vett
- Gyurcsány Ferenc: Lassan kopik a megvásárlására felvett hitel
- Lázár Jánosnak újra pótlap kellett, 220 millió forintos tartozása mellett 46 ingatlannal rendelkezik
- Sulyok Tamásnak több mint 55 millió forint megtakarítása van állampapírban és kötvényben
Az ülés 9 órakor a napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, majd az első napirendként az országgyűlési törvény és a házszabály kormánypárti képviselők kezdeményezte módosítását tárgyalja a parlament együttes általános vitában.
A javaslatok a nemzetgazdasági stabilitás fenntartására hivatkozva
átalakítják a frakciófinanszírozási szabályokat,
emellett az európai uniós integráció erősítése céljából ezentúl a magyar országgyűlési képviselőknek ugyanolyan vagyonnyilatkozatot kell benyújtaniuk, mint az európai parlamenti (EP-) társaiknak.
A vármegyékről is vitáznak ma
Általános vita lesz az ugyancsak a Fidesz–KDNP által benyújtott, Magyarország alaptörvényének tizenegyedik módosításáról szóló javaslatról, amely rögzíti, hogy az önkormányzati választások ezentúl ugyanazon a napon lesznek, amikor az EP-választások. Emellett tárgyalnak arról, hogy a történelmi hagyományokra hivatkozva a megyék elnevezését vármegyékre változtatják-e.
Tárgyalja a Ház az Európai Unió jövőjével kapcsolatosan képviselendő magyar álláspontról szóló határozati javaslatot. Az előterjesztésben a kormánypártok egyebek mellett
azt javasolják, hogy törölni kell az uniós szerződésekből az „egyre szorosabb egység” célkitűzését.
Rögzíteni kell ugyanakkor azokban, hogy az európai integráció alapját Európa keresztény gyökerei és kultúrája jelentik. A szerződésekben rendelkezni kell a további uniós adósságfelvétel tilalmáról, az EP-képviselőket a nemzeti parlamenteknek kell delegálniuk, így biztosítva a valódi politikai legitimitást – tartalmazza a javaslat.
A kormány kezdeményezésére vitatják meg az egyes választási tárgyú, valamint kapcsolódó törvények módosítását, amelyet a közös eljárásban bonyolított 2022-es országgyűlési képviselők választása és országos népszavazás során összegyűlt jogalkalmazói tapasztalatokkal indokolnak. A módosítás a többi között egyértelművé teszi, hogy a magyar választási bizottságok a nem Magyarország területén elkövetett esetleges jogsértések kivizsgálására és elbírálására is hatáskörrel rendelkeznek.