Orbán Balázs: A szemünk előtt zajlik a történelem

2022.07.15. 12:55
Nincs olyan nehézség vagy gond, amelyet nem lehet leküzdeni, ha a hazáért tenni akaró fiatalok vannak közöttünk – mondta a miniszterelnök politikai igazgatója a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának pénteki budapesti oklevélátadó ünnepségén.

Orbán Balázs kiemelte: a hazának van a legnagyobb szüksége a tudást birtokló doktorokra, kutatókra, szakemberekre, egyetemet végzett polgárokra, olyan képzett emberekre, akik értenek az állam működéséhez, a kormányzati munkához. 

Orbán Balázs szólt arról is, nem túlzás azt állítani, hogy „a szemünk előtt zajlik a történelem”, egy új világ van kialakulóban. Alig jutottunk túl a koronavírus-világjárványon, egy energiaválság közepén találtuk magunkat, a szomszédban kitört az elmúlt évtizedek legvéresebb európai háborúja, ami fenekestül felforgatott mindent – sorolta, hozzátéve, hogy 75 év után újra háborús infláció van, élelmiszerválság fenyeget, egyre nő a migrációs nyomás, és Európa nyugati felében a lakosság energiaellátása is veszélybe kerülhet.

A politikai igazgató szerint a világ most döbben rá, hogy ideje volna a valódi kérdésekkel foglalkozni. Egy csapásra jelentéktelenednek el azok a viták, amelyek szerint a migráció alapjog, iskolában semleges mosdókat kell építeni vagy a férfiak szüléshez való jogát kell biztosítani – fogalmazott. Mint mondta, a háború bebizonyította, hogy ezek álproblémák, és azokkal a létező, egzisztenciális fenyegetésekkel kell foglalkozni, amelyek a valóságban gyökereznek, mint például: elér-e a háború más európai országot, képesek vagyunk-e megvédeni a biztonságunkat, vagy lesz-e megfelelő energia mindenki számára télen.

Ilyen időkben minden döntésünk százszoros súllyal esik a latba: aki jól sáfárkodik a talentumaival, az egész világot megnyerheti magának, de aki rosszul játssza ki a kártyáit, az mindent elveszíthet

– hangsúlyozta.

Ha nem vigyázunk, a történelem megismételheti önmagát, újra elveszthetjük jogunkat, hogy saját hazánk ügyeiről mi magunk döntsünk. „Ez pedig egyet jelentene azzal, hogy szabadságunkat kalitkára cseréljük, amit a magyar jellem nem szokott sokáig tűrni” – jegyezte meg.

Úgy vélte, a bizonytalan, átalakuló világban a haza jelenti azt a védőhálót, „ami megtart, ha elbuknánk”. A hazának olyan hozzáértő szakemberekre van szüksége, akik tudásuk révén értő módon vihetik előre annak ügyét – tette hozzá.

Felhívta a figyelmet arra:

ezen a generáción múlik, hogy mi lesz a hazánkkal, képes lesz-e megmaradni, képes lesz-e saját kezében tartani a sorsát.

Hozzátette: napjainkban a hozzáértés jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Minden magyar ember számára stratégiai fontosságú, hogyan szervezzük meg saját magunkat, saját országunkat, képesek vagyunk-e biztos kézzel irányítani – mondta. Megjegyezte: nincs idő a tétlenségre, „ha nagy víz jön, nagy bárkát kell építeni”, és ennek a bárkaépítő közösségnek a magját jelentik a nemzedékek tudását birtokló, az állam működéséhez értő tudósemberek.

Úgy vélte, ha a végzett hallgatók kellő elszántsággal néznek az előttünk álló feladatokra, kihívásokra, annak meglesz a jutalma, ők is léphetnek előre, „és a haza is megerősödve kerül ki az átalakuló világ változásaiból”.

Deli Gergely, az egyetem rektora köszöntőjében arról beszélt, mintegy négyszáz hallgató veszi át oklevelét a Ludovika Arénában, közülük százan a doktori cím viselésére is jogosulttá válnak. Az ünnepségen átadták a 2022-ben végzett hallgatók oklevelét, és az államtudományi mesterképzési szakon végzett hallgatókat doktorrá avatták.