Zacher Gábor: Nemsokára újra kötelező lesz a maszk
További Belföld cikkek
- Szökni próbált Vizoviczki László korábbi belső embere, de nem jutott messzire
- OMSZ: A krónikus betegek még az ünnepek előtt szerezzék be szükséges gyógyszereiket
- Kiderült, meddig lesznek nyitva a budapesti piacok karácsonykor
- Felkészülten várják a megnövekedett ünnepi forgalmat a Liszt Ferenc repülőtéren
- Orbán Viktor elárulta a nagy titkot: így győz majd a Fidesz 2026-ban
A járvány kezdete óta először esett át a koronavíruson Zacher Gábor – tudta meg az Index. A mentőorvos lapunknak elárulta: két héttel ezelőtt egy banális megfázás miatt tesztelte magát, és az eredmény pozitív lett.
Épp indultam volna a kórházba, de hamar világossá vált, hogy a következő pár napban nem vehetem fel a munkát. Négy oltáson már túl vagyok, így csupán enyhe tünetek jelentkeztek, leginkább csak az orrom folyt. Lecsurgattam magamnak egy antitest-terápiát, aminek köszönhetően másnapra már alig éreztem valamit, harmadnapra pedig konkrétan semmi bajom nem volt
– mesélte a toxikológus, akit némileg meglepett, hogy épp most, a nyári hetekben kapta el a koronavírust.
Felidézte, hogy a korábbi hullámok idején nemegyszer előfordult, hogy egy-egy akut beavatkozásnál, például egy újraélesztésnél csak a maszkot és a kesztyűt rántotta magára – a teljes védőfelszerelés felvételére nem mindig jutott idő –, és még ennek ellenére sem fertőződött meg, egészen mostanáig. Úgy véli, saját példája is azt jelzi, hogy az omikron BA5 variánsa – amely jelenleg fertőz hazánkban – nagyon gyorsan terjed, illetve könnyedén kicselezi az oltásokat és az immunrendszert.
A kórházi felvételek száma nem nő a fertőzöttek számával arányosan
„A jó hír viszont az, hogy nem okoz olyan súlyos megbetegedést, mint a korábbi variánsok. Bár hazánkban valóban egyre több a covidos, a kórházi felvételek száma nem nő a fertőzöttek számával arányosan. Ha valaki, például egy idős ember be is jön valamilyen panasszal, általában nem kell bent tartanunk, legtöbben otthonukban gyógyulhatnak” – mondta Zacher Gábor. Kiemelte, hogy vannak, akik már másodszor vagy épp harmadszor fertőződnek meg, a tapasztalat pedig azt mutatja, hogy minél többször esik át valaki a betegségen, annál könnyebben vészeli át azt.
A főorvos szerint ettől függetlenül az, amit a járvány elején mondtak, hogy van egy Covid-erdő, ami mindig tartogat valamilyen rejtélyt az egészségügy számára, továbbra is igaz, látni kell ugyanis, hogy amíg a világ egyes részein 10 százalék alatt van az átoltottság, bármikor felbukkanhat egy veszélyesebb, nagyobb megbetegítő képességgel rendelkező variáns.
Bevezetné a maszkviselést
Mint ismert, a koronavirus.gov.hu weboldalon továbbra is hetente egyszer frissülnek az adatok. A legfrissebb, szerdai tájékoztató alapján az elmúlt egy hétben 14 402 új fertőzöttet igazoltak hazánkban, és elhunyt összesen 54, többségében idős, krónikus beteg. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a hivatalos statisztikában csak a betegek egy része jelenik meg, népszerű lett ugyanis az öntesztelés, saját pozitivitását pedig nem mindenki jelenti le.
Zacher Gábor arra a kérdésre, hogy összességében tart-e már ott a járványhelyzet hazánkban, hogy valamilyen óvintézkedést kelljen bevezetni, azt felelte, hogy ahogyan azt már más kollégái, illetve virológusok is hangsúlyozták, a kötelező zárt téri maszkviselés nagyon fontos lenne, és úgy véli, azt
rövid időn belül be is fogják vezetni.
Hozzátette: tudja, hogy a nagy melegben a maszkviselés még inkább kellemetlen, de a Covid-fertőzés még a kánikulánál is rosszabb.
Hangsúlyozta továbbá, hogy az oltás felvétele ezután is fontos lesz, az alapimmunizáláson túl a harmadik és a negyedik oltást is érdemes felvenni azoknak, akik azt még nem tették meg.
Sokan kerülnek kórházba a meleg miatt
A hatvani kórház sürgősségi osztályának orvosa beszélt arról is, hogy az elmúlt hetekben a 35-40 fokos meleg miatt is sok új beteg jelent meg az ellátórendszerben.
„Kiszáradás, napszúrás, hőkimerülés, ezek mind gyakran előforduló panaszok, nálunk az osztályon a betegek negyedénél, egyharmadánál tapasztaltunk hasonlót. Fontos, hogy nemcsak az idősek vannak veszélyben, hanem azok is, akik egyébként jó fizikai állapotban vannak, de a szabad ég alatt dolgoznak építkezéseken, földeken” – emelte ki Zacher Gábor, aki napi 3-3,5 liter víz, illetve izotóniás folyadékok fogyasztását javasolja a nyár hátralevő részére.
(Borítókép: Zacher Gábor. Fotó: Kaszás Tamás / Index)