A Magyar Tudományos Akadémia nyilatkozatot adott ki a fajok keveredéséről
A közlemény szerint az MTA elnöksége elfogadott egy nyilatkozatot, amelyben az áll:
A ma élő emberek egyetlen fajhoz (Homo sapiens) tartoznak, melynek tagjai eltérnek egymástól például bőrszín, testalkat, arcberendezés szerint.
Részletezték: „Az ember hosszú idő alatt kialakult különböző rasszainak egyike sem magasabb vagy alacsonyabb rendű, mint a másik, és keveredésük egyidejű az emberiség történetével”. Ezután hozzátették azt is, hogy a fajok keveredésének
bármilyen korlátozása vagy megbélyegzése összeegyeztethetetlen az egyetemes emberi kultúrával, a humanizmussal, a kereszténységgel és az emberi jogokkal.
„Egy-egy kultúrát különböző embercsoportok hozhatnak létre, amelyek jellemzően nem rassz szerint, hanem földrajzi elhelyezkedésükben, történelmükben, nyelvükben vagy nemzeti identitásukban különböznek. A kulturális keveredés hathat megtermékenyítőleg, segítve a társadalmi fejlődést, de jelentős feszültségek forrása is lehet.”
A nyilatkozat legvégén azt írják:
A politika és a társadalom felelőssége a kultúrák egymást gazdagító, de önazonosságukat megőrző sokszínűségének fenntartása, találkozásaik koordinálása és a fellépő ellentétek kibékítése a nemzetek és az emberiség javára. Az olykor igen keserűen megszerzett történelmi tapasztalatok arra tanítanak, hogy óvakodjunk a túlegyszerűsített válaszoktól.
A határozatban ezenkívül visszaidézték Szent István király Imre herceghez intézett intelmének mondatait is: „Mert amiként különb-különb tájakról és tartományokból jönnek a vendégek, úgy különb-különb nyelvet és szokást, különb-különb példát és fegyvert hoznak magukkal, s mindez az országot díszíti, az udvar fényét emeli...”.
Maga Orbán Viktor a beszédet illetően utóbb azt mondta: elképzelhető, hogy félreértették a szavait.
A miniszterelnök egyébként csütörtök estére is egy nagyobb beszéddel készül, ezúttal Amerikában.